Szántóföld

A Paraquat hatékony gyomirtó vagy környezeti és egészségügyi kockázat?

A Paraquat az egyik leghatékonyabb és egyben legvitatottabb gyomirtó szer, amelyet világszerte széles körben használnak a mezőgazdaságban. Az 1950-es években kifejlesztett vegyület gyorsan népszerűvé vált az egyéves és évelő gyomnövények elleni küzdelemben. Hatékonysága, széles spektruma és viszonylag alacsony költsége miatt különösen a fejlődő országokban vált nélkülözhetetlenné a növénytermesztés során. Azonban a Paraquat használata számos környezeti és egészségügyi problémát vetett fel, amelyek miatt több országban betiltották vagy szigorúan korlátozták alkalmazását.

Forrás: pixabay.com

A vegyület rendkívüli toxicitása miatt a Paraquat nem csupán a gyomnövényeket pusztítja el, hanem súlyos veszélyt jelent az emberi egészségre és az ökoszisztémákra is. Az anyag lenyelése, belélegzése vagy bőrön keresztüli felszívódása súlyos mérgezést okozhat, amely gyakran halálos kimenetelű. A környezetre gyakorolt hatása szintén jelentős, mivel a talajban hosszú ideig megmaradhat, és a vízi ökoszisztémákra is káros hatással van.

A paraquat tulajdonságai és felhasználása
A Paraquat (kémiai nevén 1,1′-dimetil-4,4′-bipiridinium-diklorid) egy kontakt hatású herbicid, amely közvetlen érintkezés esetén pusztítja el a növényi sejteket. Hatásmechanizmusa az oxigénreaktív szabad gyökök képződésén alapul, amelyek károsítják a sejtek membránjait és fehérjéit, végül a növény elhalását okozva. Ez a folyamat rendkívül gyors, a kezelés után néhány órán belül láthatóvá válnak a gyomok károsodásának jelei.

A Paraquatot elsősorban nem szelektív gyomirtóként alkalmazzák, vagyis a kezelt területen szinte minden növényt elpusztít, függetlenül annak típusától. Emiatt gyakran használják szántóföldek előkészítésére, gyümölcsösök és ültetvények aljnövényzetének kezelésére, valamint utak és csatornák tisztán tartására. Előnyének tekinthető, hogy esőálló és gyorsan lebomlik a növények felszínén, így csökkenti a másodlagos elhordás kockázatát.

A Paraquat használata különösen a trópusi és szubtrópusi régiókban elterjedt, ahol a gyomnövények gyors növekedése jelentős kihívást jelent a mezőgazdaság számára. Az intenzív termesztési rendszerekben gyakran nélkülözhetetlennek tartják, mivel lehetővé teszi a gyomirtást olyan területeken is, ahol a mechanikus gyomirtás nehézkes vagy költséges.

Egészségügyi hatások

A Paraquat az egyik legmérgezőbb növényvédőszer, amelyet valaha kifejlesztettek. Az emberi szervezetre gyakorolt hatásai már kis mennyiségben is rendkívül súlyosak lehetnek. Lenyalás vagy véletlen lenyelés esetén a paraquat gyomor-bélrendszeri irritációt okoz, amelyet hányinger, hányás és hasi fájdalom kísér. Az anyag gyorsan felszívódik a szervezetben, és súlyos károsodást okoz a tüdőben, a májban, a vesékben és más szervekben. Az akut mérgezés gyakran légzési elégtelenséghez vagy többszervi elégtelenséghez vezet, és a halálozási arány rendkívül magas.

Különösen veszélyeztetettek azok a mezőgazdaságban dolgozók, akik rendszeresen érintkeznek Paraquattal, akár belélegzés, akár bőrrel való érintkezés révén. A nem megfelelő védőfelszerelés vagy az óvatlan alkalmazás növeli a mérgezés kockázatát. A krónikus expozíció hosszú távú egészségügyi problémákat is okozhat, például tüdőfibrózist, veseelégtelenséget és bizonyos tanulmányok szerint növelheti a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát.

Környezeti hatások
A Paraquat alkalmazása jelentős környezeti kockázatokkal jár. Bár a vegyület viszonylag stabilan kötődik a talajhoz, ami korlátozza a talajvízbe való beszivárgását, hosszú távon felhalmozódhat a talajban, és befolyásolhatja annak kémiai összetételét. A talaj mikroorganizmusaira gyakorolt hatása szintén aggodalomra ad okot, mivel csökkentheti a talaj termőképességét és biológiai sokféleségét.

A vízi ökoszisztémákra különösen káros. Amikor a vegyület az esővíz vagy lefolyó víz révén a tavakba, folyókba kerül, súlyos károkat okozhat az ott élő élőlényekben. A halak, kétéltűek és egyéb vízi fajok rendkívül érzékenyek a Paraquat-ra, amely gyorsan toxikus koncentrációkat érhet el a vízi környezetben.

Ezen túlmenően az emberi és állati táplálékláncba is bekerülhet, különösen akkor, ha nem tartják be a megfelelő biztonsági előírásokat. A vegyület maradványai a növények felszínén vagy a talajban tovább növelik a környezeti expozíció kockázatát.

Szabályozás és alternatívák
A Paraquat használata a világ számos országában komoly viták tárgyát képezi. Az Európai Unió 2007-ben betiltotta a vegyület alkalmazását, elsősorban annak emberi egészségre és környezetre gyakorolt káros hatásai miatt. Hasonlóképpen több más ország, köztük az Egyesült Államok bizonyos államai, szigorú szabályozásokat vezettek be erre a termékrevonatkozóan. Ugyanakkor a fejlődő országokban, ahol a mezőgazdasági termelés hatékonyságának növelése kiemelt cél, továbbra is széles körben alkalmazott gyomirtószer.

Az alternatív gyomirtó szerek és a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok népszerűsítése kulcsfontosságú a  helyettesítésében. A kevésbé toxikus herbicidek, a mechanikus gyomirtás és a biológiai gyomkezelési módszerek egyaránt hozzájárulhatnak a környezetvédelmi és egészségügyi kockázatok csökkentéséhez. Emellett az integrált növényvédelmi megközelítések, amelyek a gyomirtást a vetésforgóval és más mezőgazdasági technikákkal kombinálják, szintén hatékony alternatívát kínálnak.

Helyettesítése
A Paraquat alternatíváinak fejlesztése és alkalmazása szintén prioritásként kezelendő. A kevésbé mérgező gyomirtószerek, a precíziós mezőgazdasági technológiák és a természetes alapú biológiai kontrollmódszerek hozzájárulhatnak a fenntarthatóbb növényvédelmi gyakorlatok elterjedéséhez. Az ilyen irányú fejlesztések azonban jelentős anyagi és technológiai befektetést igényelnek, amely gyakran elérhetetlen a kisebb gazdaságok számára.

Hosszabb távon a helyettesítéséhez szükséges, hogy a nemzetközi közösség, a kormányok, a mezőgazdasági termelők és a kutatók közösen dolgozzanak olyan megoldásokon, amelyek egyensúlyt teremtenek a hatékony gyomirtás és a fenntartható fejlődés között. A Paraquat kérdése nemcsak egy növényvédőszer alkalmazásáról szól, hanem arról is, hogy miként lehet összehangolni a mezőgazdaság igényeit a környezetvédelemmel és az egészségügyi kockázatok minimalizálásával.

Az emberek egészsége és a természet megóvása érdekében fontos, hogy a vegyszerhasználattal kapcsolatos döntések megalapozottak és felelősek legyenek. Az edukáció és az átlátható szabályozás kiemelt szerepet játszik abban, hogy a Paraquat és más hasonlóan veszélyes anyagok használata fokozatosan háttérbe szoruljon, és helyüket biztonságosabb, környezetbarátabb megoldások vegyék át.

Kisvarga Szilvia (MATE), Horotán Katalin (EKKE, MATE)

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés