Szántóföld

A megfelelő pH és a talajélet – avagy ahol a jó talaj kezdődik

Számtalan írásunk szólt már a talajegészségről, de mit is jelent ez valójában a gazdák szempontjából nézve?

“Egészséges növény illetve termés az egészséges talajokkal kezdődik. Az egészséges talaj azonban több mint jó vízgazdálkodású, levegőzött, aprómorzsás szerkezetű termőközeg. Az egészséges talaj egy gazdag faunával és aktív biológiai élettel bíró, kiváló tápanyagszolgáltató képességű, kórokozóktól mentes talaj aminek jelentősége termésbiztonsági és élelmezésbiztonsági szempontból is kiemelkedő.” – hangsúlyozta Kádár Zoltán, az Omya agrárágazatának magyarországi kereskedelmi vezetője.

Talaj-pH: – a legfontosabb változó

Az egészséges talajokban a fizikai, kémia és biológiai folyamatok összehangoltan, egymást kiegészítve működnek. Az összhangnak a kulcspontja a semleges közeli pH. Ugyanakkor, nem önmagában a pH-érték a fontos hanem ennek hatása a talajszerkezetre (fizikai), a talajlakókra (biológiai) valamint a talaj tápanyagszolgáltató képességére (kémiai). Ezért nevezzük a pH-t a “legfontosabb változónak” a talajban.

“ Ugyan némely növényfajok tűrik a semlegestől eltérő pH-viszonyokat is, jó minőségű árú illetve takarmány alapanyagot semleges közeli pH-jú, megfelelő kalciumellátottságú talajokon tudunk eredményesen termelni.” – hangsúlyozta az Omya szakmérnöke.

A makro- illetve mikroorganizmusok fontossága – a biológiai faktor

Egy teáskanálnyi egészséges talaj, milliárdos nagyságrendben tartalmaz baktériumokat és kilométer hosszúságú gombafonalak szövik át. A baktériumoknak szervesanyag lebontásában, egyes tápanyagok feltárásában, a szennyezőanyagok lebontásában és a talaj vízmegtartó képességének javításában illetve a patogének kiiktatásában is óriási szerepük van. Ugyanakkor, a hasznos baktérium törzsek igen jelentős része fokozottan pH-érzékeny, semleges pH-viszonyok között tudnak a legjobb hatásfokkal dolgozni és szaporodni.

2. Kép. A pH hatása a nitrifikáló baktériumokra Forrás: CELEAC (FR)

A talaj pH nem csak a baktériumokra de a földigiliszták életére, tevékenységére és szaporodására is hatással van. Mindannyian tudjuk ebben a körben, hogy a giliszták hektáranként akár 6 tonna szármaradvány feldolgozására is képesek. Nos, ezek a giliszták szintén semleges közegben érzik jól magukat, ilyen közegben a legmagasabb a reprodukciós ráta és az aktivitás.

3. Kép: a pH hatása a földigiliszta populációra

Omya talajkezelési technológia a talajélet fenntartásáért

Ezek alapján megállapíthatjuk, hogy a talajéletet (és ezáltal az eredményes gazdálkodást) jelentősen befolyásoló talaj pH-val éves szinten foglalkozni kell. Ezt pedig a leghatékonyabban, magas minőségű meszezőanyag kijuttatásával lehet megvalósítani.

De milyen a jó minőségű meszezőanyag?

4. Kép A szemcseméret hatása a meszezőanyagok reaktivitására Forrás: MEAC (FR)

A jó minőségű meszezőanyag elsősorban tiszta (CaCO3 >95%), száraz (víz<1%) és magas reaktivitással (gyengesavas reaktivitás! > 80%) rendelkezik. Lehet finom őrlemény (szemcseméret < 50 mikron)  de a szórás pontossága és gazdaságossága érdekében előnyösebb a mikronizált mészkőlisztből készült, felületkezet granulátum. A granulátum bármilyen műtrágyaszóróval könnyen szórható, vetéssel egy menetben is kijuttatható és kis dózisban is hatékonyan dolgozik – foglalta össze a szakember.

További információkért klikk ide.

Korábbi cikkünk ide kattintva olvasható.

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés