Gazdálkodás
Szántóföld
A másodvetések ideje: újabb betakarítási lehetőségek kihasználatlan termőföldön
Eljött a másodvetések ideje, amely óriási lehetőségeket kínál az újabb betakarításra, vagyis arra, hogy ne hagyjuk kihasználatlanul a termőföldet. Ez egyaránt igaz a nagyobb és a kisebb gazdaságokra, vagy gazdálkodókra, hiszen a takarmány célú növények, valamint a zöldségek termesztése ugyanúgy szóba jöhetnek. Az időben betakarított fő növény után fontos kiválasztani a következőt ahhoz, hogy elfogadható legyen a terméshozam hektáronként. Nézzünk egy példát arra, hogy milyen piaca van az ilyen terményeknek és mennyire tér el az elsődleges növény adta hozamoktól a másodvetés.
A Talentis Agro Holding termőföldjein 1600 hektáron alkalmaznak másodvetést, ezek általában korai takarmánynövények – rozs, tritikálé – szenázsolása, illetve korai zöldborsók után vetett növények, melyeket időben betakarítottak. Ezután vetettek például silókukoricát, vagy rövid tenyész idejű kukoricát, esetleg zöldségnövényt, például zöldbabot.
Általános jellemzője a másodvetésnek az, hogy csak ott célszerű ezt végezni, ahol piaca van, vagy öntözővíz áll rendelkezésre.
Mivel május végi vetésekről van szó, ezért a mostani forróság miatt a vízpótlást meg kell gondolni, illetve a másodvetéseknél fontos figyelembe venni a napsütéses órák számának folyamatos csökkenését, tehát ahogy haladunk az ősz felé, a nyári napfordulótól kezdve folyamatosan rövidülnek a nappalok és ezzel nem nagyon számolnak a termelők, pedig ez fontos tényező. Ezért érdemes rövid tenyész idejű növényeket választani – például salátákat – amelyek a hideg időszak előtt beérnek.
A másodvetés melletti elsődleges érv, hogy roppant gazdaságos, mert egy évben kétszer tudunk betakarítani, de az eszközeinket is jobban kitudjuk használni, például a vetőgépet. A szakirodalom is arra figyelmeztet, hogy másodvetés előtt sem hagyható ki a talajmunka, és a talaj feltöltése, különösen hogy az előző kultúra már felhasználta az erőforrások egy részét. Először is minden növényi maradványt ki kell szedni a földből és ki kell kapálni a gyomokat is, vagyis az ágyásokat ki kell tisztítani. Nagyon lényeges ezért a vetés előtt komposztot, érett trágyát, rostos tőzeget kijuttatni.
A Talentis Agro Zrt. rendelkezik az ország legnagyobb szarvasmarha állományával, ezért a takarmánynövényeik jelentős részét másodvetésben termelik meg. Egy ilyen vetésű silókukorica általában 30-40 tonna között terem hektáronként, míg elsődleges vetésben 55-60 tonnát. Ezért 30 százalékos terméskülönbség mindenképpen van a fő- és a másodvetés között. Viszont öntözés nélkül kockázat mindkettőnek a termesztése.
Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja szerint az egyik sikernövény mindenképpen a csemegekukorica lehet, amelyre a feldolgozóipar nagy mennyiségben igényt tart. A holding a zöldborsó betakarítása után termel csemegekukoricát és zöldbabot. Jelenleg az öntözött területek 20 százalékán folyik másodvetés.
Bár a termőföldet megterheli, de megfelelő agrotechnikával és tápanyag gazdálkodással lehet kezelni a másodvetést. Az előbb említett zöldbab például nitrogénben gazdag talajt hagy maga után.
agrotrend.hu / Növényvédőszer