Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Szántóföld

2025-től egyszerűsített vetésszerkezeti elvárások a feltételesség előírásrendszerében

Az Agrárminisztérium tájékoztatójában ismerteti a gazdálkodókkal, hogy 2025 vonatkozásában milyen vetésszerkezeti elvárások várhatóak a Feltételesség előírásrendszeréhez kapcsolódóan. Előzetesen már tájékoztatást kaphattunk arról, hogy a gazdatüntetések hatására 2025-től jelentős könnyítés érkezik: a nem termelő területek kijelölési kötelezettsége – így a parlagé is – megszűnik, csak néhány kisebb korlátozás marad fenn.

Forrás: pixabay.com

A Feltételesség részét képező Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) 7. előírás szerint a vetésváltási kötelezettség 2024-től terménydiverzifikációval is teljesíthető, ami 2025-ben is érvényben marad.

A terménydiverzifikáció szempontjából az egységes kérelem benyújtásának évében május 1. napjától szeptember 30. napjáig tartó időszakot kell figyelembe venni.

A terménydiverzifikáció szabályai a korábban „zöldítésben” szereplő szabályokat alapul véve

kerültek kialakításra az alábbiak szerint:

– 10 hektár felett, de legfeljebb 30 hektár szántóterülettel rendelkezők:

tárgyévben legalább kétféle szántóföldi növénykultúrát kell termelni, úgy hogy a legnagyobb területen termesztett növénykultúra a szántóterületnek legfeljebb 75%-át foglalhatja el

– 30 hektár feletti szántóterülettel rendelkezők:

tárgyévben legalább három féle szántóföldi növénykultúrát kell termeszteni, úgy hogy a legnagyobb területen termesztett növénykultúra a szántóterületnek legfeljebb 75%-át foglalhatja el, és a két legnagyobb területen termesztett növénykultúra együttesen nem haladhatja meg a szántóterület 95%-át

Fontos továbbá megemlíteni, hogy a mentesülő üzemtípusok azonosak a korábban HMKÁ 7.

keretében megismert, vetésváltás szempontjából mentesülőkkel.

2025-től a HMKÁ8-as előírás, azaz a nem termelő tájképi elem, így a parlag fenntartására vonatkozó előírások jelentős változása várható.

Megszűnik a gazdáknak a nem termelő területek kijelölési kötelezettsége – így a parlagé is –, ám előírás marad a védett tájképi elemek megőrzése, illetve a költési és fiókanevelési időszakban a nem mezőgazdasági termelési célú sövények és fák kivágásának, metszésének és egyéb csonkításának tilalma is fennáll. A jövő évtől a nem termelő elemek kijelölésének gyakorlata az Agro-ökológiai Program önkéntes vállalásai között folytatódik majd.

Az Agárminisztérium szakmai tájékoztató anyaga a könnyítésekről innen tölthető le.

A teljes tájékoztató itt érhető el:

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés