Gazdálkodás
Norvég lazacválság: az állomány csökkenése miatt korlátozzák a horgászatot
Veszélyesen csökken az állomány, korlátozzák a horgászatot.
A norvég hatóságok bejelentették pénteken, hogy tovább korlátozzák a vadlazac horgászatát, mert vészesen lecsökkent az állomány, ami miatt a kutatók a halgazdaságokat okolják.

Forrás: pixabay.com
„Miután évek óta csökken az ívásra a folyókon felfelé úszó lazacok száma, szükségesnek tartjuk ezért az óvintézkedéseket.”
– idézte az AFP francia hírügynökség Ellen Hambrót, a Norvég Környezetvédelmi Ügynökség vezetőjét.
Ez azt jelenti, hogy korlátozzák a szezon elején a horgászatot, és az intézkedést csak akkor vizsgálják felül, ha elegendőnek ítélik a visszatérő lazacok számát.
Miután kikeltek és több évet töltöttek az édesvízben, a vadon élő lazacok kimerészkednek a tengerbe, ahol egy-három évet töltenek, mielőtt visszatérnek a folyójukba szaporodni. Általában ekkor fogják ki őket a hobbihorgászok.
Már több folyón megtiltották a horgászatot
Az ívásra visszatérő lazacot száma azonban évek óta csökken, rekord alacsonyra esett 2021-ben és 2023-ban. A fejlemény aggasztja a környezetvédelmi hatóságot, amely amiatt már június 24-én 33 folyót és tengervizet zárt le Norvégia teljes déli partvidékén a vadon élő lazacok horgászata elől.
A lazacgazdálkodással foglalkozó tudományos tanács – a Környezetvédelmi Ügynökség által létrehozott független testület – a fjordokban víz alá helyezett ketrecekben történő lazactenyésztést okolja.
A halgazdaságokban ugyanis rengeteg halat zsúfolnak össze, emiatt elszaporodtak a tengeri tetvek és más kórokozók, és végül megfertőzik a közelben úszó fiatal vadlazacokat.
Ráadásul amikor a tenyésztett halak kiszabadulnak a ketrecükből és keverednek a vadon élő lazacokkal, gyengítik vadon élő társaik genetikai állományát.
A klímaváltozás is szerepet játszik, mivel befolyásolja a lazacok táplálékláncát, valamint növeli az aszályos időszakok valószínűségét és intenzitását.
Norvégia biztosítja a világ tenyésztett lazacának jelentős részét – ez 2022-ban 1,5, 2023-ban 1,2 millió tonna exportot jelentett.
A fosszilis tüzelőanyagok után ez az ország legnagyobb nemzeti bevételi forrása, és rendkívül jövedelmező: 2022-ben a norvég lazactermesztők működési haszonkulcsát 45 százalékra becsülték.
agrotrend.hu / Világgazdaság
Fókuszban


Tulipános kertek Magyarországon 2025-ben
A tavasz egyik legszebb és leginkább várt eseménye a tulipánok virágzása. Magyarországon immáron 12 TulipGarden kertben nemcsak megcsodálhatják a látogatók...


Az idei év a kitartó dohánytermesztőknek kedvez
A dohány érzékeny növény, ezért kiültetni a szabadba csak májusban a fagyosszentek után lehet, addig a fólia védelmében nevelődik a...


Komplex megoldások a szarvasmarha-takarmányozásban – Pócza Szabolcs az UBM innovatív szemléletéről
Pócza Szabolcs, az UBM Csoport szarvasmarha-üzletág vezetője. A vele készült interjúban többek között megosztja velünk, hogyan vált a szarvasmarha-takarmányozás szakértőjeként...


Extrém rendfelszedési kapacitás, egyedülállóan nagy kamranyomás, villámgyors bálaürítés
A John Deere a szálastakarmány-betakarítás terén is törekedett arra, hogy minden gazdaságnak méretéhez és technológiájához igazodva ideális bálázót tudjon kínálni....
Az Év Agrárembere támogatók

Fülep Zsolt lett az Év Agrárembere 2024-ben

Vancsura József, a Nemzet Gazdásza

Bata Erzsébet, a Nemzet Gazdásza

Interjú Jakab Istvánnal, a MAGOSZ elnökével

Mocz András, a Nemzet Gazdásza

Tudnivalók a lemosó permetezésről

Virágfertőző monília elleni védekezés kajsziban és meggyben

Fagyriadó: tippek a rügyező növények hatékony védelmére

Így csordogál a víz az aszály sújtotta Dunában

Felütötte fejét a száj- és körömfájás a szlovák határ melletti magyar faluban

Megjelent a kaliforniai lopódarázs Magyarországon

Négy új hajó felavatásával indult el a 178. balatoni hajózási szezon

Középpontban a Väderstad többszörösen díjazott munkagépe

Szupermenta fehérjepor termékteszt újratöltve: az eredmények most sem felhőtlenek
