Gazdálkodás
Napkoron tartottak szakmai Napot erdőgazdálkodóknak
Kapcsolódva a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Erdészeti Szakértői Hálózatának 2024 őszi „Párbeszéd az erdőtulajdonosok, erdőgazdálkodók, szakmai vállalkozások jövőjéért” országos tájékoztató rendezvénysorozatához, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében „Speciális szántóföldi hasznosítás: akác iparifa ültetvény” címmel az Agrárkamara szervezésében szakmai nap került megrendezésre 2024. október 30-án Napkoron.
Az eseménynek a Napkori Erdőgazdák Zrt. adott helyet a Kerekerdő Turisztikai Központban. A NAK Erdészeti Szakértői Hálózatának vármegyei szakértőjétől, Mező Ferenctől a nagyszámú érdeklődő betekintést kapott a KAP ST 2023-27 időszak várható erdészeti támogatásaiba, és megismerhette a már megjelent pályázati felhívásokat. Emellett – az eredményes pályázatok érdekében – a NAK és az erdészeti szakirányítók, szaktanácsadók együttműködési lehetőségeivel kapcsolatosan kerültek megosztásra hasznos információk.
A szakmai nap további előadói a KAP erdőtelepítési és fásítási beavatkozásainak keretében iparifa ültetvény létrehozásának támogatásához kapcsolódóan az akác iparifa ültetvények és az abból kikerülő faanyag felhasználhatóságának témaköreiben tartottak szakmai előadást, majd vezetett terepi bejárást.
Dr. Keserű Zsolt, a SOE-ERTI tudományos főmunkatársa, osztályvezető az „Akác iparifa ültetvények létesítése, termesztéstechnológiai vizsgálata” című előadásában részletesen kitért az akác fafaj hazai múltjára, a fafaj termőhelyi igényére, szaporítóanyag előállítására és az ültetvényszerű fatermesztés jelentőségére.
Előadásának második felében a SOE-ERTI és a Napkori Erdőgazdák Zrt. együttműködésében megvalósuló „Magas genetikai értékű, vegetatív akác szaporítóanyag üzemi termelésirendszerének kialakítása” projektet és az annak keretében bejegyzett öt akác fajtajelöltet ismertette a szakember.
A projekt célja olyan nagy teljesítményű akác fajták előállítása és termesztésbe vonása, melyek iparifa kihozatala magas (min. 50%), ezáltal nő a területegységről letermelhető faanyag mennyisége és minősége, s ezek eredményeképpen a faállomány értékkihozatala. A termesztésbe vonás komplex műszaki technológiai hátteret kíván, ennek kifejlesztése, valamint a gyakorlati alkalmazás változatos helyzetekre optimalizálása a projekt további célkitűzése.
Ruzsa János, a Ruzsa Kft. ügyvezető – tulajdonosa az ismertetett projektet és annak kutatási eredményeit követően után a feldolgozói oldalról járta körbe az akác iparifa ültetvényekből kikerülő faanyaggal kapcsolatos kérdéseket „Akác faanyaggal szemben támasztott feldolgozói elvárások” című előadásában.
A gyakorlati szakember fontosnak tartotta kiemelni, hogy az általa elmondottak az eddig a témában megjelent publikációk alapján megfogalmazódott kérdésekre adott válaszok, mivel akác iparifa ültetvényből származó faanyag feldolgozásával kapcsolatban saját gyakorlati tapasztalattal még nem rendelkeznek.
A gyorsan nővő, nagy fatömeget adó fajtákkal szemben megfogalmazott, vitaindító gondolatai elsősorban a feltételezhetően vastag szíjáccsal rendelkező faanyag várható feldolgozási problémáit taglalták.
Előadása zárásaként sorra vette a Ruzsa Kft. által feldolgozott különböző akác választékok és az azokból előállított késztermékek mennyiséget és értékét.
A szakmai nap zárásaként Támba Miklós, a Napkori Erdőgazdák Zrt. vezérigazgatója vezetésével a résztvevők 2020 és 2023-ban telepített akác iparifa ültetvényeket tekinthettek meg.
A 2020-ban telepített ültetvény ismertetése kapcsán vezérigazgató úr elmondta, hogy az egy, fajta és ültetési hálózat összehasonlítási kísérlet része, mely a SOE-ERTI-vel közös projektjük. Az ültetvénybe a Napkori Erdőgazdák Zrt. által szaporított 4 akác fajta (PL040, PL251, NK1, NK2) és kontrollként az Üllői akác fajta került eltelepítésre három ültetési hálózatban (4×4 m, 3×3 m, 2,5×2,5 m). Az általuk szaporított fajtákat erőteljes magassági és vastagsági növekedés jellemzi, monopodiális törzsalak mellett. A tág ültetési hálózatból adódóan szükséges a faegyedek nyesése az ágtiszta törzs kialakítása érdekében.
A minden tekintetben hasznos és tanulságos szakmai nap a 2023-ban létrehozott ültetvényben zárult, ahol a szakemberek megbizonyosodhattak a napkori fajtajelöltek kimagasló növekedési erélyéről. Az előző, 2020-as ültetvényben szerzett tapasztalatok alapján itt már – a gépi sorközápolás szükségleteire is tekintettel – 3 méteres sorközben és 1-1,5 méteres tőtávolságban állnak az elültetett fácskák. Ezen hálózat alkalmazásával az ültetvény megfelel a jogszabályi elvárások által támasztott 2500 db/ha csemeteszámmal történő telepítési elvárásnak is. A megfelelő ágtiszta törzs kialakítása itt sem nélkülözheti a nyesést.
A szakmai nap egyfajta konklúziója, hogy – akár a nemzetgazdaság más ágazatai – az erdőgazdálkodás sem nélkülözheti a folyamatos innovációt. Ebben jó példát mutatnak a Napkori Erdőgazdák Zrt. által szelektált, magas genetikai értéktöbbletet hordozó akác fajták, és tághálózatú iparifaültetvényeik, illetve ezek termesztési technológiája.
Az iparifa ültetvények létesítése jó alternatívát biztosít a földtulajdonosok számára a szántóföldi hasznosítás mellett, meghagyva annak lehetőségét is, hogy a termelési ciklus lezártával újból mezőgazdasági művelésbe vonható legyen a terület.
Agrotrend.hu/ NAK