Gazdálkodás

NAK 2023-as tájékoztató: halászati és akvakultúra ágazat, méhészeti ágazat

2024-től új névvel, formában és struktúrában jelenik meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tevékenységét összefoglaló éves beszámoló jelentés, melynek első tájékoztatóját március 20-án tette közzé a szervezet.

Halászati és akvakultúra ágazat

A MAHOP program esetén voltak visszahulló források, melyek esetében törekedett az IH arra, hogy az is eljusson a gazdálkodókhoz, így ennek megfelelően a teljes keretkihasználás érdekében 3,1 milliárd forintra pályázhattak a halgazdálkodók a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) felszabaduló forrásaiból a krízistámogatás keretében. Az már tudható, hogy az AM és az ágazat becslései helyesek voltak az igények tekintetében, a programot forrásvesztés nélkül tudják zárni, a felhíváshoz kapcsolódó támogatói okiratokat pedig októberben kézhez vehették a pályázók, és mivel december 31-ig zárni kellett a teljes MAHOP programot, így a kifizető ügynökség is mindent megtett, hogy év végéig megtörténjenek a kiutalások.

Forrás: pixabay.com

Az Európai Bizottság 2022 decemberében fogadta el az új MAHOP Plusz programot, ami a következő években összesen 53,9 millió eurónyi, azaz kb. 20 milliárd forintnyi forrást biztosít az ágazat számára 2027-ig. Forráselosztást tekintve a keret 30 százalékát a magyar kormány biztosítja, az unióból pedig 37,7 millió euró érkezik. A következő programozási időszak menetrendjét tekintve először a háttérintézmények felállítására vonatkozó felhívások kerülnek kiírásra, ezt követően lesz mód a gazdálkodók számára nyíló felhívások kihirdetésére.

Halászati de minimis támogatásokat is megemlítve, az Európai Bizottság 2023. október 6-án elfogadta a halászati és akvakultúra ágazatra vonatkozó úgynevezett „de minimis” rendelet, ami már hatályba is lépett. A halászati de minimis rendelet elfogadott módosítása tartalmazza, hogy a vállalkozásonkénti de minimis támogatás felső határa három év alatt 40 ezer euróra emelkedett, ami tízezerrel több az előző időszakhoz képest. A felülvizsgált halászati de minimis rendelet 2029. december 31-ig érvényes.

Méhészeti ágazat

A méhészeknek nemcsak termelés szempontjából volt kedvezőtlen az elmúlt két év, az ágazat komoly bajban van, pedig a beporzásban betöltött szerepe által súlya jóval túlmutat önmagán. A NAK feladatának tekinti a méhészeti ágazat helyzetének segítése mellett más ágazatokkal való szakmai kapcsolatainak erősítését, a közöttük történő érdekegyeztetéssel közös célok kijelölését.

Forrás: pixabay.com

Magyarországon körülbelül 20 ezren foglalkoznak méhészettel, hivatás-szerűen körülbelül 1.500 ember, a legtöbb magyar méhtartó jövedelemkiegészítésként méhészkedik, az ő számuk körülbelül 10-12 ezer, a többiek pedig hobbi szinten tartják a méheket. Együtt 1.200.000 méhcsaládot tartanak az országban, mellyel az Európai Unió méhcsaládszámának 10 százalékát (!) adják a hazai méhészek. A méhsűrűségben Európában az első helyen állunk, területre vetítve Magyarországon van a legtöbb méhcsalád.

A méhészeti ágazatban nagymértékben függ az időjárástól a megtermelt méz mennyisége. 2023-ban a méhlegelők közül egyedül a napraforgó mézelt. Az összes többi növény, így például az akác is alig adott mézet. Ezért kiemelten rossz évet zártak mézmennyiséget tekintve a méhészek.

Problémáikat tetézi az európai mézpiacon elmúlt két évben kialakult helyzet: jelenleg két és félszer annyi mézet exportálunk, mint amennyit Magyarországon elfogyasztunk, ezért a magyar méhészek többsége függ a nemzetközi piactól. Az EU a világ második legnagyobb mézimportőre, évente körülbelül 100-120 ezer tonna mézet kell megvásárolnia azoknak a mézkiszerelőknek, akik 20 tonnás tételekben veszik meg a mézet, majd üvegekbe rakják, és ezt árulják a nyugat-európai áruházláncokban, ahol hiány van mézből. Ezek a kiszerelők most már nem vásárolják meg az unióban megtermelt mézet, mert sokkal olcsóbban tudnak vásárolni Kínából és Ukrajnából. E két térségből származik az EU importjának több mint a kétharmada. Az ukrán méz gyakorlatilag vám nélkül érkezik be és olyan árszinten, amivel szinte nem tudnak versenyezni az európai uniós méhészek.

A méhcsaládok egészségi állapota több okra (klímaváltozás, varroa-atka stb.) visszavezethetően sajnos évről-évre rosszabb, ráadásul 2023-ban újabb gond fészkelte be magát Magyarországra: sikerült azonosítani az első magyarországi, ázsiai lódarázs kolónia fészkelőhelyét. A felderítésben a darazsat elsőként észlelő méhész, holland és belga szakemberek, valamint az OMME munkatársai vettek részt, akik egyúttal rögtön be is fogták a darazsakat.

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés