Kertészet

Zöldmetszés a szőlőben 2.

A szőlőtermesztésben már ősidők óta alkalmazott zöldmetszési módszer, a csonkázás.

Cikkem első részében már ismertettem az egyéb hajtás visszavágási műveleteket, jelen cikkem pedig teljes egészében az előbbi fogalmat hoznám közelebb az olvasóhoz, amelyet gyakran tetejezésnek is hívunk.

A néphidelem szerint a csonkázást Péter-Pál hetétől (VI. 29) Lőrinc napjáig (VIII. 10) volt tanácsos végezni. „Somlón az urasági szőlőkben valamivel előbb, Margit nap hetében (VI.10) csonkáztak”. A munkát kezdetben kézzel vagy metszőkésekkel, majd metszőollóval végezték.

A tetejezés ideje, gyakorisága és módja a művelésmódtól, a támrendszertől és a fajta vitalitásától is függhet. Optimális ideje hagyományosan a hajtások tövi részének sárgulása, barnulása. A művelettel a vegetatív (hosszanti növekedésű) tőkerészeket kívánjuk szabályozni.

Fő célunk, hogy az asszimiláció termékeit ne további hajtásnövekedésre, hanem a termés és a vesszők jobb beérésére, tartalékok képzésére fordítsa a tőke.

Ám a szakszerűen elvégzett csonkázás további előnyökkel is járhat. Javítja a lombfal fényviszonyait és csökkenti az önárnyékolást. Növényvédelmi szempontból kedvező, hogy egy rendezett lombfalat kell permetezni, illetve a jobb mikroklíma miatt mérsékelni tudjuk a gombásbetegségek megjelenését. Nem utolsó szempont az is, hogy a hajtásbefűzés is könnyebb lesz és bejárhatóbb sorokat kapunk a többi művelési munka elvégzéséhez. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy könnyen gépesíthető különféle gépcsoportokkal.

Forrás:rheingrafenberg.de

Javul a vízfelhasználás és a fotoszintézis teljesítménye is. Szabályozott lesz a tőke termőegyensúlya, jobb vessző- és termésérés érhető el. Az asszimiláták nagyrésze elkezd a fürtök felé vándorolni.

A csonkázás módja művelés módonként is változhat. Elsősorban az alacsonyabb művelésű szőlőknél meghatározó az időfaktor, a magasabb művelésű társakkal szemben. Például gyalogművelésű tőkék esetében, akár már június elején is csonkázhatunk. A virágzás alatt viszont nem tanácsos „bolygatnunk” a tőkéket. Túl korai csonkázást is kerülnünk kell, mert a zsenge hajtásaink fokozottan peronoszpóra érzékennyé válhatnak. „A túl rövidre, 50–60 cm-re való visszavágás egyértelműen gyengíti a tőkét. A hosszabbra, mintegy 80–100 cm-re csonkázás kétségtelenül előnyösebb. Ennél magasabban ne csonkázzunk, mert a túl hosszú hajtáskötegek könnyen eldőlhetnek”. A csonkázást követően pedig a hónaljhajtások fokozottabb növekedésére kell számítanunk.

Forrás: eco-stuttgart.de

Az erős csonkázás a tőke legyengüléséhez vezet és a termés mennyisége és minősége is kárt szenved. A virágzás előtti csonkázás a terméshozamra lehet jó hatással, viszont a minőség romolhat, de virágzás után elvégezve már mennyiségi növekedést érhetünk el. A virágzást követő 20-30napban elvégzett tetejezés mind a minőségi-, mind a mennyiségi paraméterekre is kedvezően hat és a vesszőérést segíti.

Összefoglalva, a szakszerű és tudatos csonkázásnál alkalmazkodnunk kell az évjárathoz és a saját termőhelyi viszonyainkhoz, s így az elvárásainknak megfelelően szabályozhatjuk a termés- és a vesszőérés folyamatát.

Tamás Emőke

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés