Kertészet
Veszélyben a meggy, támad a cseresznyelégy
Zsigó György növényorvos tanácsai. Két cseresznyelégy faj is károsít: az egyik az őshonos európai cseresznyelégy, a másik pedig az amerikai földrészről ideérkezett amerikai cseresznyelégy. Hogyan lehetséges az, hogy egyetlen szem cseresznyében és meggyben több „kukacot”, vagyis nyüvet is találunk? Korábban egy gyümölcsben maximum egy nyű lehetett. Mi változott meg?
Európában az európai cseresznyelegyek okozták a cseresznye és a meggy kukacosodását, vagyis nyüvesedését, hiszen a legyeknek nyüvük van. Ma már az is lehetséges, hogy egy szem cseresznyében és egy szem meggyben több több nyüvet is találunk. Korábban ugyanis egyetlen gyümölcsben, maximum 1 nyű lehetett. Az amerikai cseresznyelégy nem jelöli meg az adott gyümölcsöt, amelybe belepetézett, és így több légy is megtalálhatja ugyanazt a gyümölcsszemet.
Most már egy másik cseresznyelégy fajjal is számolnunk kell ezentúl, ez pedig az amerikai cseresznyelégy, amely nagyon hasonlít az általunk megismert légyhez, de nem végzi el ezt a megjelölést, hanem több nőstény is beletojja a csövével az érésben lévő cseresznyébe a tojást, írja a Növényvédőszer.hu. Később kezdődik a rajzása, de tovább is tart, ezért a kései meggyeknél is számolni kell a károsításával. 1983-ban Svájcba érkezett meg és 2002-ben jutott el hozzánk, azóta országszerte mindenhol elterjedt, de az, hogy még mindig az uniós 1-es karantén listán szerepel, az is csak a súlyosságát igazolja, hiszen nem lehet ellene különösképpen védekezni. Akár egy fajnak is felfoghatnánk, hiszen a kártételük típusa ugyanolyan – a nyüveket sem lehet megkülönböztetni -, életmódjuk is megegyezik, mert amikor jóllaktak és befejezték a fejlődésüket, a talajra vetik magukat és 5-10 centiméteres mélységben vészelik át a nyarat és a telet, majd a következő évben rajzanak ki.
Az európai cseresznyelégy tehát előbb rajzik és az amerikai a nevével ellentétben a meggyet is megtámadja. Nagyon nehéz védekezni ellenük, hiszen az érésben lévő gyümölcsben tesznek kárt.
Ahol nem védekeznek ebből kifolyólag ellene, ott száz százalékos a kártétel. A jól ismert meteor korai meggyben a nagy és kicsi nyüv egyaránt megtalálható, tehát ebből is lehet következtetni a több hullámú támadásra. A védekezés szempontjából alapvetően fontos az előrejelzés, ami ebben az esetben a sárga lap. Mindkét légyfajra, sőt a dióburok légyre is alkalmas ez az eszköz, hogy megfigyeljük a betelepedés kezdetét, de csak akkor dolgozik igazán jól ez a műszer, ha a fa tetejére és a melegebb oldalra akasztjuk. Ugyanis ott kezdi meg a károsítását az összes légyfaj.
Ezért is kell nagy gondot fordítani a higiéniás körülmények megteremtésére, tehát nem túl éretten leszedni a meggyet, cseresznyét, mert akkor kifejlődhet benne, valamint semmisítsük meg a lehullott szemeket, mert nem biztos, hogy még elhagyta a nyű azokat. Szabad szemmel is jó láthatók, általában a szárnyukkal kiterülve tapadnak fel, és így a szárny mintázatát jól megfigyelhetjük: sajátos rovátka mintákat találhatunk a szárnyán. Amikor ezzel találkozunk, akkor készülhetünk a permetezésre, mert megjelentek a legyek, párzanak és a nőstények már is vágják fel a cseresznyének a bőrét és helyezik be oda a tojást és kezdődik az aknázómunka a mag körül. Tehát ezeket a sávos szárnyú legyeket keressük – akár amerikai, akár európai is legyen az.
agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu