Kertészet

Remek lesz az idei szőlő

Hideg volt a tavasz, csúszással indult a nyár, ami a szőlőültetvényeken is látszik, de a legtöbb fajta már elvirágzott, és bogyósodnak a fürtök – tudtuk meg Fogl Jánostól, a Madaras Pincészet vezetőjétől.

Lapunk megkeresésére a borász elmondta, általában június elején virágzik a szőlő, azonban a hideg tavasz miatt többhetes a természet csúszása – írja a veol.hu.

fotó: pixabay.com

– Nincs ezzel különösebb gond, szép lassan visszahozzák a lemaradást a tőkék. Véleményem szerint a szüret idejére mindig kiegyenlítődnek a viszonyok, és tíz évből nyolcszor az átlagostól eltérő időjárás nem szokott gondot okozni – hangsúlyozta.

Fogl János emlékeztetett, hogy az elmúlt két évtizedben három alkalommal fordult elő, amikor az időjárás olyannyira megtréfálta a borosgazdákat, hogy azok katasztrofálisnak minősítették az adott esztendőt. Ilyen volt 2000-ben a tikkasztó meleg és szárazság, amikor szinte megaszalódott a termés.

2010-ben és 2014-ben a túlzottan csapadékos idő okozott gondot szeptemberben, emiatt nem is tudott kellően beérni a szőlőtermés, ráadásul a nedves körülmények a gombáknak is kellő táptalajt biztosítottak az ültetvényeken.

Fogl János mencshelyi borász elmondta, sok szőlőfajta már elvirágzott, ám akad néhány típus, amelynél még csak most figyelhető meg ez a folyamat. Ez az egyik legérzékenyebb időszakuk a tőkéknek, hiszen a kötődött bogyók már láthatóak, azonban a szőlő ilyenkor fogékonnyá válik különféle betegségekre, így a peronoszpórára és a lisztharmatra.

– Jómagam nem használok felszívódó permetszereket, miért mérgezzük meg azt, amit később elfogyasztunk? – tette fel a költői kérdést. – Főleg narancsolajat, ként és rezet használunk permetezésre. Előbbi bevonja a levelek, a bogyók felületét egy vékony filmréteggel, így a kórokozók nem tudnak megtapadni, ráadásul a gombáknak olyan kellemetlen környezetet biztosít, amelyben képtelenek megélni és tovább szaporodni – magyarázta.

– A szőlő szakszerű metszésével elérjük azt, hogy nem ér minket meglepetés sem a termés mennyiségét, sem a minőséget illetően. Nagyjából tíz-tizenkét fürtöt engedélyezünk egy-egy tőkén kifejlődni, ez mintegy 1,2-1,3 kilo- gramm, s ezzel nem terheljük túl a szőlőt. Úgy vélem, ezzel a módszerrel erősebb, ellenállóbb gyümölcsöt nevelhetünk. Például a bogyó héja megvastagszik, és van ereje védekezni a különböző kórokozók ellen – mondta a Madaras Pincészet vezetője.

Ráadásul a megfelelő talaji élet is segíti a növény táp- anyagfelvételét, a víztartó képességét. Fogl János az ültetvény közé speciális vetőmagkeveréket ültet, s a később megjelenő virágok, növények hatékonyan segítik a szőlő fejlődését, valamint növelik a nitrogénfelvevő képességét. Azt mondja, a virágok illata később visszaköszön a bogyókban, majd a borban is.

Az ismert szakember hozzátette, nagyon bizakodó az idei szőlőtermést illetően, de ő gyakorlatilag minden évben pozitívan áll az adott évhez, mert szerinte másképp ezt nem lehet csinálni.

agrotrend.hu / veol.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés