Kertészet

Prémium minőség, nagyobb árbevétel, egyszerűen légtértelítéssel

A gyümölcsmolyok elleni védekezésben a légtértelítéses technológia a hosszú távú gondolkodásra és tervezésre is képes gazdaságok innovatív növényvédelmi megoldása, úgy az integrált, mint az ökológiai gazdálkodásban.

Az élenjáró japán precizitással kifejlesztett új, környezetbarát Shin-Etsu technológia lényege, hogy a mintegy 500- 1000 db/ha mennyiségben kihelyezésre kerülő, speciális kiképzésű diszpenzer a hímeket csalogató szintetikus, nőivarú illatanyagot a vegetációs időben 150- 180 napig folyamatosan párologtatja, ezáltal „felhőt” képezve az ültetvényben. Ez az illatanyag elfedi a nőivarú lepkék természetes feromonját, melynek eredményeként a hímivarú rovar mindenhol a nőstény illatát érzi, de a felhőben nem találja meg, tehát a szaporodás elmarad, így a tojásrakás sem tud megvalósulni. Az évente megszokott kártétel lecsökken, majd megszűnik. A diszpenzerek feromon párologtatási intenzitása függ a hőmérséklettől és az időjárástól, ahogy a molyok rajzása is. A technológia évről évre történő következetes alkalmazásával a szőlőmolyok kártétele teljesen megszüntethető. Ez a világszinten több mint 1.000.000 ha-on alkalmazott növényvédelmi megoldás hazánkban a szőlőben, almatermésűekben, csonthéjasokban és kertészeti kultúrákban segíti a biztonságos, magas színvonalú növénytermesztést.

A kimagasló minőség előállítása érdekében Dél-Amerikában, az USA területén és Európában több 100.000 ha-on vált a szőlő növényvédelmének szerves részévé. Európát tekintve Luxemburg szőlőültetvényeinek 100%-án, Svájc ültetvényeinek 70%-án, míg Németország szőlőinek 60%-án alkalmazott technológia. Spanyolországban 900.000 ha feletti, Olaszországban és Franciaországban 700.000 ha feletti a légtértelített szőlőültetvények területe.

A technológia sikeréhez megbízhatóságán és hatékonyságán kívül, több nagyon kedvező tulajdonsága is hozzájárul. Egyetlen kora tavaszi kezeléssel a teljes vegetációs időszakra hatékony védelmet biztosít. A diszpenzerek kihelyezése az ültetvénybe kora tavasszal, még a munkacsúcsok előtti időszakban kényelmesen elvégezhető és egy könnyen tervezhető munkamenet. A termelők számára nagy fokú rugalmasságot jelent, hogy nem kell hozzá alkalmazkodni a zöldmunkákkal, szürettel, hiszen nincsenek várakozási időkre vonatkozó korlátozások. A folyamatos védelem biztosítása által nagymértékű időmegtakarítást jelent a gazdálkodónak, hiszen nincs szükség a csapdák rendszeres ellenőrzésére a molyok elleni rovarölő szeres kezelések optimális időpontjának megválasztásához és a tankkeverék összeállításánál sem kell külön figyelmet szentelni a keverhetőségre.

Nagyobb árbevételt és költségmegtakarítást tesz lehetővé azáltal, hogy a szőlőmolyok harmadik nemzedéke ellen is hatékony védelmet nyújt. A lárvák harmadik generációja ellen hagyományos permetezéstechnológia során sem tudunk eredményesen védekezni, mivel ezek az érő fürtök belsejében táplálkoznak, szabad utat nyitva a szürkepenészes rothadásnak. Légtértelítés technológia alkalmazásával jelentősen csökkenthető/megszüntethető a szőlőmoly lárváinak rágása következtében az érési időszakban a fürtök belsejéből kiinduló Botrytis fertőzés, így a prémium minőségű bor alapanyag előállításának is az alapját képezi ez az eljárás.

A kevesebb rovarölő szer felhasználás támogatja a hasznos szervezetek felszaporodását, az így kialakult ökológiai egyensúly helyreállása, a biodiverzitás növekedése újabb megtakarításokat jelent a termelők számára. A speciális ivari feromonnak csak a célkártevőkre van hatása, más élőlényeket nem befolyásol, a méheket sem, melynek következtében nincs szükség méhkímélő technológia alkalmazására, ez tovább növeli a termék rugalmas felhasználását.

A szőlőtermesztésben alkalmazott, Isonet L plus, légtértelítéses párosodás gátlás alkalmazása esetén nincs szükség, más molyok elleni kezelésre, önmagában preventív megoldást jelent a teljes vegetációban azáltal, hogy már a károsító hernyók megjelenését meggátolja. Hatékony védelmet nyújt olyan ültetvényekben is, ahol rezisztencia kialakulását is tapasztalták egyes rovarölő szer hatóanyagokkal szemben. Hatóanyaga UV-fény, hő és a talajbaktériumok hatására teljesen lebomlik, nincs maradék sem a környezetben, sem pedig a termésben. Továbbá a csökkentett vagy elhagyott rovarölő szeres védekezések miatt csökken a szermaradékok száma és koncentrációja a termésben, valamint a másodlagos szürkepenész elleni védekezések csökkenésével/elmaradásával csökken a kijuttatott fungicidek mennyisége is, így ezek szermaradéka is a mustban vagy a csemegeszőlőben.

Biztonságos megoldást jelent mind a fogyasztókra, mind a kijuttatókra, mind pedig az ültetvényben dolgozókra nézve. A magas feromonkoncentráció folyamatos fenntartásának érdekében, kultúrától függően, a minimális területméret 2- 5 ha a technológiában rejlő maximális potenciál kihasználásának érdekében.

A speciális kiképzésű diszpenzerek 1, 2 vagy akár 3 károsító ivari feromonját is tartalmazhatják. A szőlőültetvényekben népszerű Isonet L plus technológia Tarka szőlőmoly és Nyerges szőlőmoly ivari feromont tartalmaz. Almaültetvényekben két termék közül választhatnak az innovációra nyitott termelők. Az egyik az Isomate CLR az Almamoly, az Almailonca és a Ligeti sordómoly ellen nyújt védelmet, a másik az Isomate CTT, amely az Almamoly elleni védekezésben alkalmazható alma, körte és birs ültetvényekben.  Az Almamoly elleni védekezésnek szintén stabil alapját adja a légtértelítés, de főleg a nagyobb almatermesztő régiókban, ahol nagy egyedszámmal zajlik a rajzás, kiegészítő kezelésekkel együtt alkalmazzuk. A moly elleni kezelések száma jelentősen csökkenthető, már az első években, hosszú távon alkalmazva akár el is hagyhatóak a célfajok elleni rovarölő szeres védekezések.

Az Isomate OFM Rosso Flex a Keleti gyümölcsmoly és Szilvamoly ellen nyújt megbízható, stabil védelmet őszibarack, kajszibarack, szilva és mandula ültetvényekben. A Barackmoly ivari csalogató anyagát tartalmazó Isonet A szükséghelyzeti engedéllyel áll a professzionális technológiát alkalmazó termelők rendelkezésére. A légtértelítés technológiáját alkalmazó barack ültetvényekben általános, hogy a Keleti gyümölcsmoly és a Barackmoly feromont tartalmazó diszpenzerek is kihelyezésre kerülnek, felépítve ezzel a rovarkártevők elleni védelem gerincét.

Az Isonet T a paradicsomhajtatásban nagy gondot okozó Paradicsom-levélaknázómoly károsításának megakadályozásában segíti a növényvédelmi szakemberek munkáját. Szermaradékmentes technológiával, a környezet és az egészség védelme mellett, nagyobb árbevétel, magas minőségű, kártételmentes alapanyag érhető el.

Területileg illetékes szaktanácsadóink részletes és alapos tanácsadással segítik a termék helyes beillesztését a növényvédelmi rendszerbe, valamit az egyes fajok nemzedékszámától függően ellenőrizzük és támogatjuk a technológia sikerét.

Szaktanácsadóink elérhetősége: https://www.biocont.hu/admin/store_contacts/people_listing

Jakab Mariann, a Biocont Magyarország szaktanácsadója

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés