Kertészet

Növényvédelmi aktualitások – augusztus 26.

Úgy tűnik, hogy az idén István napja után beigazolódott a népi megfigyelés. Az országban mindenhol esett valamennyi eső és hűvösebbre is váltott az időjárásunk. Bertalan napját, augusztus 24-et pedig sok helyen már az ősz kezdetének tekintették. A károsítók gyorsan reagáltak a változásokra.

Az eső után négyzetméterenként 4-5 spanyol csupaszcsigát is találtam az egyik pesti kertben. A nedves környezetben felébredtek, itt máris jelentős a kártételük. Még sok zöldséget, dísznövényt megrághatnak. A hobbikertészeknek maradtak a csalogatómódszerek, a sörcsapda, a dinnyehéj és az árkolás, a hajnali begyűjtés és az indiai futókacsa, melyet bérelni is lehet. Köszönöm Túróci Ágnesnek a faj meghatározását, ezt a színváltozatot még nem láttam. ő Tárnokon már inkább a szárazságot jobban tűrő malaccsigával találkozott az idén. Tavasszal egy videó is készült a malacról.


Spanyol csupaszcsiga. Fotó: Zsigó György

A gyümölcsmolyok számában a mérések alapján nem látok jelentős csökkenést. Az almát és a körtét még károsíthatja az almamoly, a szüretig még néhol fel kell venni a permetezőgépet. Korábbi szüretre készülhetünk, ezért az élelmezés-egészségügyi várakozási időkre (é.v.i.) most kiemelten figyelni kell. Az almatermésűeknél a mankocebek betiltása után moníliára a réztartalmú gombaölők és pl. a ciprodinil (21 nap) és a metiram (7 nap) hatóanyagúak is engedélyezettek. Egyes fajtáknál a varasodásra is figyelni kell.


Varasodás és monília almán. Fotó: Zsigó György

A diófákat továbbra is különös figyelem övezi. A saját tapasztalatom és a kertészek visszajelzései is azt mutatják, hogy a korábbi évekhez képest most kevesebb a károsított termés a fákon. „Még ne bízzuk el magunkat!” – javasolta Böröczky Károly diótermesztéssel is foglalkozó növényorvos kollégám. Nem egységes az ország a légy rajzásában, két helyszínen csökkent a számuk, Siklóson pedig idáig sem ragadt sok légy az előrejelző lapra. Tehát csak a saját fájukra, a fa tetejére kifüggesztett ragacsos sárgalap fogása alapján dönthetnek a permetezések indításáról. Növényvédelmi aktualitások és Növényvédelmi aktualitások – július 25. részletesen ismertettem a technológiát. Még mindig érdemes kalciumtartalmú lombtrágyákkal kombinálni a permetlevet, a jobb tárolhatóság miatt.

Mintha a két poloskafajból is kevesebb lenne az idén. Ahol mégis megjelentek és jelentős kárt okoznak, ott az adott növényre engedélyezett rovarölő szerrel védekezhetnek. A folyamatosan szüretelt paradicsom esetében a termés színeződéséig a piretroid hatóanyag csoportba tartozók mellett a „bio” azadirachtin is felhasználható, valamennyien 3 nap é.v.i.-vel rendelkeznek. Elképzelhető, hogy a szárító hatású narancsolaj tartalmú készítmények is csökkentenék a számukat. Az é.v.i-jük „nk”, azaz „nincs korlátozás”. Sokan az esti slagozással, vagy a kézi gyűjtögetéssel, rovarhálóval védekeznek ellenük.

A hirtelen lezúduló eső repesztette a szőlőbogyókat. A szelek már eddig is karcolták, a szomjazó hangyák, darazsak, katicák kirágták a szemeket. Az érésük is előrébb jár, már vékonyabb a bogyók héja.

Az OMSZ 10 napos előrejelzése Budapest, Győr, Miskolc, Szeged, Debrecen és Pécs környékére is folyamatos esőzést és magas hőmérsékletet jósol. Sérült bogyók, meleg és csapadék, eljött a szürkepenész (botritisz) ideje.

A gomba soktápnövényű, sőt az elhalt növényi részeken is megél. Tehát, gyakorlatilag mindig jelen van a környezetünkben, csak a számára alkalmas időjárást és növényfelületet várja. A szürkepenész berobbanását mindössze a megelőző 15-20 nap határozza meg. Éppen ezért az előrejelzése sem megoldott.

Most a fürtön jelentkezhet. A korai fertőzésnél zöld vagy savanyú rothadásnak hívjuk a betegséget.

Később, a bogyókon szürkésbarna foltok, majd a kiverődött egérszürke, bársonyos penészgyep jelzi a fertőzést. Ekkor már csak a beteg fürtrészek eltávolítása segíthet (késsel, bogyózó ollóval).


Szürkepenész szőlőn. Fotó: Zsigó György

Úgy tűnik, hogy most a gomba terjedésének kedvező napok jönnek! Csak megelőzéssel védekezhetünk ellene! III. kategóriás hataónyagok pl. a ciprodinil (14 nap), az azoxistrobin (7 nap), a fludioxonil (bor:21, csemege:35 nap), a fenhexamid (csemege:7 illetve bor:14 nap), a boszkalid (28 nap), a fenpirizamid (bor 21, csemege 14 nap). Idei újdonság az izofetamid (21 nap). Kis kiszerelésben is kapható, a piraklostrobint tartalmazó gombaölő, mely egyben lisztharmatra és peronoszpórára is engedélyezett (35 nap). Örvendetesen megnőtt a III. kategóriás „bioszerek” száma is, mindegyik é.v.i-je „nk”.

Tehát az előírások betartásával, akár a szüret előtti napokban is permetezhetünk velük. Parazita gombákat, illetve egy baktériumot tartalmazó „bioszereket” is vásárolhatunk, de már a narancsolajból is gyártottak szürkepenész ellen növényvédőszert. (A réztartalmú szerek közvetlenül nem hatásosak, még a 3%-os bordóilében is kicsírázik a gomba.

Zsigó György, NMNK

agrotrend.hu / NAK

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés