Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Kertészet

Idén is megjelent a dióburok-fúrólégy

Nagyon kevés volt a dió tavaly, meg is fizettük ennek az árát, főleg karácsony előtt. Idén valamivel biztatóbb a helyzet, de a szakemberek szerint betegség támadta meg a fák többségét, így hosszabb távon kell megoldani a problémát. Egy-egy diófa szinte minden kertben, udvarban van a nagy lombja és a termése miatt. Permetezni szinte senki nem szokta őket.

Kimondottan nagyobb – több hektáros – dióültetvények, ahol a termelő részben ebből él, kevés van a megyében, de néhány diófa szinte minden vidéki ház udvarában megtalálható. Az országban egyébként közel nyolcezer hektáron termelnek diót, a statisztikai hivatal által gyűjtött információ szerint. Ezzel a dió az alma, valamint a meggy után a harmadik legnagyobb területet foglalja el, az összes gyümölcstermő terület 9,5 százalékán termesztik. Legnagyobb termőterülete Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található (2905 hektár), de jelentős területet tesz ki Borsod-Abaúj-Zemplén és Somogy megyében is. Tolna megyében egyébként kétszáznegyven hektáron található dióültetvény – írja a teol.hu.

fotó: pxhere.com

A nagyobb dióültetvények elsősorban árutermelésre létesültek. Ezek termését csak akkor lehet megfelelő haszonnal értékesíteni, exportálni, ha az előírt minőségi elvárásoknak megfelel. Ez többek között csak akkor lehetséges, ha a diófát károsító betegségek ellen szakszerűen tudunk védekezni. Ehhez pedig nélkülözhetetlen a betegségek felismerése, mondta dr. Vörös Géza agrárszakmérnök.

A dióburok-fúrólégy éppen július közepén jön elő a fák alatt lévő avarból, ahol áttelelt bábok formájában. A még zöld dióba petéznek, a kikelő nyüvek miatt pedig maga a dióbél megbarnul, ehetetlenné válik.

Viszonylag nem régen – három, négy éve – került hazánkba ez a károkozó rovar, Amerikából érkezett hajón Olaszország felől, szállítmányokkal, mondta dr. Vörös Géza. Évente egy nemzedéke van, de a rajzása hosszú ideig eltart. Nehéz védekezni ellene, mert a diófák nagyok, kézi vagy motoros háti permetezővel csak a fák alját éri el az ember.

agrotrend.hu / teol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés