Kertészet

Az energiaválság még jól is jöhet a zöldségtermesztőknek

Törökország növelte az Európába irányuló paradicsomexportját, mivel az unióban sok üvegház leállította a téli termelést. Az energiaválság nyomán kialakult helyzetből Magyarország is nyertesként jöhet ki, hiszen Törökországhoz hasonlóan nálunk is termálvízzel fűtik az üvegházakat.

Hollandiában leállították a gázzal fűtött üvegházakban a termelést, mert jobban megéri nekik eladni a gázt, mint fűtésre használni – ismertette az energiaválság nyomán kialakult helyzetet Nagypéter Sándor, az ötszáz szentesi termelőt tömörítő DélKerTÉSZ elnöke a Vg.hu megkeresésére. Hasonlóról beszélt egy török szakember is a Horti Dailynek a minap.

Fatih Kördemirci, a Kurt Group of Companies munkatársa azt mondta, mivel az Európai Uniónak először a polgárok lakóházainak fűtését kell megoldania, senki sem fog gázt felhasználni a paradicsom- vagy paprikatermelő üvegházak felfűtésére. Szerinte ezért növekszik a paradicsom exportja Törökországból Európába. Törökországban ugyanis geotermikus vízzel fűtik az üvegházakat, ami sokkal olcsóbb, mint a gáz. Így a törökországi üvegházakból kikerülő termények olcsóbbak és versenyképesebbek lesznek a piacon.

Fotó: Kisalföld

A téli hónapokban a török exportőrök – ahogy a marokkóiak és a tunéziaiak – eddig is kihasználták, hogy enyhébb éghajlati körülmények között termelnek, az onnan származó áru ebben az időszakban megjelent a hazai áruházak polcain is. Nagypéter Sándor leszögezte, szerencsére a magyarországi áruházláncok abban tudatosak, hogy ha van elég magyar áru, akkor azt veszik meg.

Geotermikus energia energiaválság idején

A termálvizes fűtés tehát nagy előny a török termelőknek, a geotermikus energia üvegházi felhasználására pedig Magyarországnak is kiválóak az adottságai. – Törökországnak a termelés méretében és a klimatikus adottságokban van versenyelőnye, de a szállítási távolságok miatt a közép-európai régióban és Németországban is meghatározók lehetnek a magyar termelők, ha Magyarország kihasználja a geotermikus energia adta lehetőségeket – mondta Nagypéter Sándor, hozzátéve, hogy ez esetben olyanok lehetnénk a piacon, mint a lengyelek az almával.

Jelenleg nagyjából 300 hektár a hazai üvegházi felület, ennek 98-99 százaléka termálvízzel fűtött. A fűtött fóliasátrakkal együtt pedig körülbelül ezer hektáron folyik termálvízre alapozott zöldségtermelés. Ebben Nagypéter Sándor szerint jókora, 50-100 hektáros növekedési potenciál van még.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés