Kertészet

Augusztus 1-jén hatályba lépett az új bortörvény

Augusztus 1-jén hatályba lépett az új bortörvény, amelyet tavaly decemberben fogadott el az Országgyűlés. A termelők egy év türelmi időt kaptak. Az idei szüret időszakára még a 2020. évi szabályok érvényesek.

A napokban megjelent agrárminiszteri rendelet a szőlő- és bortermelés részletes végrehajtási szabályairól rendelkezik. A szőlőtermesztés fejezetben a borvidékekről termőhelyi kataszterről, fajtáktól és telepítési engedélyekről, nyilvántartásról és szüretről értekezik, valamint a borászati termékek előállításának és forgalomba hozatalának, az érzékszervi és az analitikai vizsgálatoknak a rendje is részletesen leírva megtalálható a rendeletben. A jelöléseknél egy új előírás, az Európai Unió területén először Magyarországon, hogy a közfogyasztásra forgalomba hozott borászati terméken kötelező a forgalomba hozatali azonosító feltüntetése, amelyet az „L” vagy „FHA” felirat előz meg.

fotó: pixabay.com

Több borászt is megkérdeztünk a megyében, mennyire ismerik a már hatályos új bortörvényt. A válaszokból az derült ki, hogy egyelőre nem nagyon. Ez egy hatvanoldalas anyag, melyhez különféle határozatok, rendeletek tartoznak, melyek a részleteket határozzák meg. A borászok azt remélik, hogy valóban egyszerűsödik majd ezzel a munkájuk, ahogy azt a törvény ígéri.

Schmidt Győző, a Danubiána Kft. ügyvezető igazgatója, a Tolnai Hegyközség elnöke, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnökségi tagja kérdésünkre elmondta, egyelőre értelmezik a törvényt és a hozzá tartozó rendeleteket. Bíznak benne, hogy egyszerűbb lesz az adminisztráció. Ugyanakkor vannak a törvényben olyan elvárások, melyek nem életszerűek, ilyen például az, hogy a szüretnél azonnal kérik a mustfok feltüntetését, noha a termelők ezt – jóval később – a préselésnél mérik és jegyzik.

Módos Ernő szekszárdi borász, az Alisca Borrend Nagymestere szerint, nem könnyű átolvasni, értelmezni az új törvényt és a rengeteg határozatot, rendeletet. Idő kell, mire megérti, átlátja az ember a változásokat. Jó, hogy lesz erre egy év türelmi idő.

Csapó Vince bátaszéki borász attól tart, hogy kevesebb lesz ugyan az adminisztráció, de az adatokat a szüretről, a bor értékesítésének folyamatáról azonnal kell bevezetni az elektronikus pincekönyvbe. És ez általában akkor van, amikor a borásznak amúgy is sok a tennivalója a gazdaságában.

Több borász elmondta, egyszerűbb lett volna a néhány renitens pincészetet megbüntetni, gyakrabban ellenőrizni. A legnagyobb változás a 2022. január 29-től bevezetésre kerülő ePincekönyvvel kapcsolatos, ennek célja a korábbinál gyorsabb és hatékonyabb adatgazdálkodás.

agrotrend.hu / teol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés