Kertészet

Aktuális az alma lisztharmat és varasodás elleni védekezés

2022. évi 6. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!

Ne feledkezzünk el az almatermésűek növényvédelméről! A körték már virágoznak, az almafajták többsége még pirosbimbóban van. Milyen rovarokra és kórokozó gombákra kell figyelnünk ezekben a napokban?  

lisztharmattal fertőzött rügyekből kipattant torz levelek felületéről, a fehér „lisztes” gombatelepekről máris szóródnak a terjedést biztosító spórák (a konídiumok). A piros bimbós állapotig a kéntartalmú gombaölők lehetnek a főszereplők. A perzselés elkerülése miatt fontos, hogy egységesen 1-5 mikron méretűek legyenek a kén szemcsék a gombaölőben. Sok készítmény megfelel ennek a követelménynek: pl. a Thiovit, a Microthiol Special, a Kumulus S, a Flosul. A Jonatán alma termesztése főleg a lisztharmat miatti fogékonysága miatt szűnt meg. 

A múlt heti esők valószínűleg megindították a varasodás spóráit, a fa alól, a lehullott fertőzött levelekről már kipattantak a spórák, de ezek még nem találkozhattak nedves felületű levelekkel. A kertek többségében a szél gyorsan felszárította a kis leveleket és komoly harmat sem keletkezett A fogékony fajták (pl. a Starking) tulajdonosainak azonban résen kell lenniük. Újabb esőket és felmelegedést ígérnek a meteorológusok, berobbanhat a varasodás gomba! Ahol nem végezték el a rezes lemosást, esetleg az őszi beteg levelek is még a fák alatt vannak, ott nagyobb valószínűséggel számíthatnak a gombára. Szerencsére az újabb típusú réztartalmú gombaölők közül jónéhány még most is használható. 

Fotó: wikimedia

Az almafák gombabetegségei elleni védekezés komplex stratégiát igényel. Az egyik legfontosabb megelőző lépés az aktív talajélet fenntartása, és ezen keresztül a lomb lebomlásának biztosítása. A lomb lebomlását ősszel elő lehet segíteni például a lebomlást támogató mikrobiológiai tarlóbontó készítményekkel, amelyek kis kiszerelésben házikertek művelői számára is elérhetők a gazdaboltokban. A túltrágyázás elkerülése és a szellős lombkorona kialakítása szintén fontos. Virágzás előtt használhatók (terméktől függően zöld vagy pirosbimbós állapotig) a mészkénlé és paraffinolaj keverékét tartalmazó növényvédőszerek. Ausztriában a varasodás elleni védekezés meghatározó hatóanyaga a mészkénlé, a virágzás időszakát kivéve az egész szezonban. Hasonlóan fontos hatóanyag az ökológiai kertművelés egyik kálium-hidrogén-karbonát hatóanyagú Vitisan, amely szinte valamennyi házikerti növényünknél használható, és legfontosabb kórokozók (így a lisztharmat, varasodás, szürkepenész) ellen is. Többször említjük hírleveinkben az úgynevezett egyszerű anyagokat, amelyek közül a fűzfakéreg és a mezei zsurló lisztharmatra és varasodásra is, a lecitin a lisztharmatra, a szódabikarbóna és a talkum a varasodásra engedélyezett az almában.  

Jó kertészkedést kívánunk! 

Zsigó György és az ÖMKi csapata

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés