Kertészet

A levéltetvek és a hangyák kapcsolata

A gazdáknak főleg tavasszal kell szembenézniük a levéltetvek okozta károsítással. A levéltetvek a gazdák nagy ellenségei, a hangyák viszont gondosan vigyáznak rájuk. Nemcsak az árutermelő gazdálkodóknak, hanem a dísznövényeket ápolóknak is meggyűlhet a baja a károsítóval, hiszen a közterületen sem kellemes, amikor mézharmat kerül a gépjárművekre, padokra, asztalokra.

Mi valójában a mézharmat?

A mézharmat a levéltetvek emésztésének mellékterméke.

Miért óvják a hangyák a levéltetveket?

A hangyák a mézharmatot kedvelik, éppen ezért meg is védik a mézharmat „készítőjét”. A levéltetvek természetes ellenségei például a katicabogár lárvái vagy parazita darazsak, amelyeket a hangyák hatékonyan képesek távol tartani.

Egy japán kutatócsoport (Dr. Watanabe, Hokkaido Egyetem) nagyon érdekes eredményre jutott kutatása során. A kutatócsoport több levéltetű kolóniát vizsgált, amelyek esetében megakadályozták a hangyákat, hogy a levéltetvek közelébe jussanak. A vizsgálatok eredményeként a kutatócsoport a Macrosiphoniella yomogicola faj esetében a levéltetvek színében történő változást figyelt meg. A faj piros, illetve zöld egyedekből álló kolóniát alkot. A zöld és a piros egyedek aránya azonban jelentős változást mutatott abban az esetben, amikor jelen voltak a hangyák és abban az esetben, mikor távol tartották a hangyákat. A levéltetű populáción belüli változás célja a további mézharmat termelés volt, amellyel a hangyákat igyekeztek csalogatni a levéltetvek. A kutatásban megfigyelt változásokat újabb kísérletek során tovább vizsgálják.

A levéltetvek jelenléte azonban nemcsak a növényeink hajtás növekedés lelassításáért és a kellemetlen mézharmattal okozhat kárt nekünk. Egy 2015-ös kutatás (LeVan, K. E. and Holway, D. A.) alapján a levéltetvek, illetve hangyák jelenléte a rovarporozta növények megporzását is befolyásolhatja. A hangyák ugyan látogatják a növények virágait, de megporzási funkciót nem tesznek, jelenlétükkel viszont elrettentik a hasznos beporzó rovarokat. A kutatók gyapot növényeket vizsgálva arra az eredményre jutottak, hogy a hangyák nagy arányú jelenléte súlyos esetben akár mérhető mértékben is csökkentheti növényeink termésmennyiségét.

Fontos azonban felhívni a figyelmet, hogy a fent tett kutatási eredmény és egyéb növény fajok, vagy akár a hazai viszonyok között nem vonható egyértelmű párhuzam. A külföldi kutatások esetében minden esetben szem előtt kell tartani a faji, természeti eltéréseket.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés