Hírek

Kertészet

VERSENYKÉPES A HAZAI KAJSZIBARACK, KÜLFÖLDÖN IS KEDVELIK AZ ÍZÉT

Ha nem lesz jégverés, akkor hosszú évek után elégedettek lehetnek a kajszibarack termelők az idei terméssel. Minden gyümölcs korábban érik a megszokottnál, de ennek ellenére ez sem befolyásolja a kajszi érését, amelyből a közepesnél isjobb termés várható. Az igazi nagy ellenségnek számító fagy ebben az évben is jelen volt, de a jég még mindent boríthat az utolsó pillanatban is.

A cseresznyében – ami most érik – és a kajszibarackban az a közös tulajdonság, hogy idehaza és külföldön is jól értékesíthető, a nemzetközi piacra viszont nem könnyű bekerülni a kisebbeknek, mivel a bécsi piacot ellátják a meghatározó nagybani kereskedők – olaszok, spanyolok, görögök –, akik ezzel komoly zavart is okoznak a piacon, mivel olcsó termékekről van szó, de íz világban egyik sem közelíti a magyarét. Az olcsósága miatt sokan mégis ezt választják.

A korai kajszibarack fajták már érnek a Zala vármegyei Nagykutason, ám a nagyobb dömping néhány hét múlva várható. Most úgy tűnik, a közepesnél jobb termés lesz idén. Ebben reménykedik Farkas Ervin, az Alma 2000 Kft. ügyvezetője. Az ültetvényen most kezdődött meg a cseresznye szedése, és emellett több mint 100 hektáron termesztik a kajszibarackot.

Idén szerencsére nem az elfagyott virágok látványa fogadta Farkas Ervinéket az ültetvényben

Országos szinten igaz az, hogy folyamatosan szűkül a jövedelmezősége a gyümölcstermelésnek, ezért hosszabb távon nem biztos, hogy mindenáron kell gyümölcsöt telepíteni. A szakember szerint főleg a munkabérek emelkedtek, a tavalyi évhez viszonyítva a növényvédő szerek, az energiaköltségek viszont nem drágultak. A magas munkabérek miatt a cseresznye és a kajszi termelésnek a legnagyobb költséghányadát ez teszi ki.

-A kajszinál a szüretelési költség még elhanyagolható, de hiába vannak válogató gépek, nem hagyható ki az emberi jelenlét. Az előző évekhez képest majdnem a duplájára emelkedtek a munkabér költségek, így a haszon szűkül. Húsz évvel ezelőtt kétszer annyi gyümölcsöt szedtek le a dolgozók, mint idén, tehát megfelelődött a teljesítményük, mivel megemelkedtek a költségek -összegezte Farkas Ervin aki szerint visszafogottak lettek a telepítések is.

Tavaszi fagy, virágzáskori lehűlés, nagy hőmérsékleti különbségek. Ha emlékszünk még, akkor tavaly majdnem nyolcvan százalékkal kevesebb kajszi termett, pedig a hazai és a külföldi feldolgozóipar vevő lett volna rá. Hazánkban mintegy 5000 hektáron folyik kajszitermesztés, az évi termésmennyiség ugyanakkor nagy szórást mutat: 5-35 ezer tonna között mozgott az elmúlt években.

Ennek oka főként az, hogy a kajszi melegkedvelő gyümölcs, amely tőlünk északabbra már nem is igen él meg. Éppen ezért különösen érzékeny a tavaszi lehűlésre, ráadásul az egyik legkorábban virágzó gyümölcsfajta.

agrotrend.hu/https://novenyvedoszer.hu/

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés