Kertészet

Rohamosan terjed a szőlőkabóca

A Soproni borvidék Magyarország egyik legrégibb borvidéke, már a kelták is szőlőt ültettek itt és a Scarbantiát alapító rómaiak is saját borukat itták.

Forrás: pixabay.com

 

A filoxériavészhez hasonlóan veszélyes

Évek óta jelen van a betegség az országban, újabb és újabb borvidékeken üti fel a fejét, és karantént kell elrendelnie a hatóságoknak. A felmelegedés kedvez a fertőzésnek, amit a gazdák már a nagy filoxériavészhez hasonlítanak.

Az aranyszínű sárgaság nevű betegséget egy sejtfal nélküli mikroorganizmus okozza, ami a növény szállító szöveteiben okoz kárt. A fertőzés következtében a szőlőtőkék terméshozama 20-50 százalékkal csökkenhet, a beteg növények száma évente megtízszereződhet. A terjedés csak úgy állítható meg, ha annak hordozóját, az amerikai szőlőkabócát elpusztítják. Ehhez azonban a hatalmas területeken működő összes szőlőművelő gazdaság összefogására lenne szükség, hogy egyszerre, a kabóca pusztítására legalkalmasabb időszakban permetezzenek.

Lassan elhalnak a tőkék

megfertőzött tőke fejlődése elmarad, levelei elszíneződnek, ősszel sárga foltok jelennek meg a leveleken. A növénynek lassan minden része elsorvad. Néhány éven át talán terem még, de egyre kevesebbet, míg a bogyók már rossz ízűvé válnak és a tőke teljesen elpusztul.

A Soproni borvidéken a városhoz közeli lankákon, a Virágvölgyben már azonosították a fertőzést, és felütötte a betegség a fejét a Fertő-parti ültetvényekben is.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal már évekkel ezelőtt kidolgozta szigorú készenléti tervét, kötelező védekezést is előír, védekezési programra is kötelezhet, karantént és kényszervágást is elrendelhet. A fertőzött tőkének még a gyökerét is ki kell vágni és elégetni. Ha a gazda ezt nem teszi meg, a munkát elvégezteti a hatóság és a költségeit a tulajdonosra terheli. Tartanak a büntetéstől a gazdálkodók, ezért újabb és újabb szőlőskerteket semmisítenek meg.

Sokkal jobb a teljesen felszámolt ültetvény, mint a beteg, fertőző szőlő. Sorsára hagyni egy kertet barbárság és a többiek cserbenhagyása

– mondta a portálnak Taschner Kurt István is, aki harmadik generációs szőlész-borász. A gazda évente kétszer permetez, de hiába, ha a kabóca visszatér. István bízik abban, hogy egy ilyen vészhelyzet után a talpon maradt szőlészek tudatosabb gazdálkodást folytatnak majd.

agrotrend.hu / Sokszínű Vidék
Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés