Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Kertészet

Őszi növényvédelmi aktualitások

A meteorológusok szerint a hónap végére már hűvösebbre fordul az időjárásunk, véget ér az indián nyár. Felgyorsul a lombhullás, megkezdhetjük az őszi lemosó permetezést.

Akinél az idén vagy a korábbi években gondot okoztak a fákon és a bokrokon megjelenő és áttelelő károsítók, azoknak érdemes elvégezni ősszel a lemosó permetezést (1. kép). Azokban a kertekben javaslom a lemosást, ahol tavasszal küzdeni kellett a tafrinával az őszibarackon, a tűzelhalással az almatermésűeken, a monília fajokkal a csonthéjasokon és az almatermésűeken, a varasodással az almán, valamint a körtén, a málna vesszőbetegségeivel, a levéllikasztó gombával a csonthéjasokon vagy a gnomónia gombával a dión. Ezzel már a következő évi termés védendő, a tavasszal induló fertőzés mértékének csökkentésével. Réztartalmú készítményekkel megkezdhető a permetezés már az erős lombhullástól kezdve.

1. Kép: Őszi lemosó permetezés

Tavasszal, rügypattanáskor a pajzstetvekre, az atkákra, a levéltetvekre és a lisztharmatra koncentrálhatnak azok a kertészek, akiknél ezek korábban gondot okoztak. Tehát többnyire ősszel a rezes, rezes-olajos és tavasszal az olajos vagy a kénes-olajos kombinációt ajánlom lemosásra. Bőséges lémennyiség használata ajánlott, mivel a permetlének a legkisebb kéregrepedésbe is be kell jutnia. A permetlé a kertészeket is elérheti, ezért kiemelten fontos a növényvédőszerre előírt védőeszközök használata. Fontos kiemelni, hogy csak a kertjét jól ismerő kertbarát tud dönteni arról, hogy el kell-e kezdeni a permetezést. Ő ismeri a növényei fogékonyságát, a kertje mikroklímáját és a saját lehetőségeit. Ő dönt arról is, hogy milyen szintű fertőzöttséget enged meg a terményeiben. A permetezés mellett a fertőzött ágak, gyümölcsmúmiák eltávolításával, a lemosás előtti kéregkaparással, a kártevőket áttelelésre csábító hernyófogó övekkel és a beteg levelek eltávolításával is sokat tehetünk a jövő évi termés érdekében.

Az egészséges, jó kondícióban lévő növény jobban tűri a károsítók támadását. Ehhez elengedhetetlen a tápanyagokban gazdag talaj. Mindenkinek ajánlom, hogy néhány évente végeztesse el az ágyásának a talajvizsgálatát. Általában javaslatot is adnak a laboratóriumok az elkövetkező évek trágyázására. A facsemeték és a szőlő telepítése előtt is fontos megismerni a gyökérközeli talajréteg tulajdonságait. Az őszi trágyázások torzíthatják az eredményeket, ezért a mű- vagy szervestrágyák kiszórása előtt kell talajmintát venni, majd eljuttatni a kiválasztott laboratóriumba.

A lehullott lomb értékes. A komposzt tápanyagot szolgáltat, talajszerkezetet javít, elősegíti a vízmegkötést és hasznos mikroszervezeteket juttat vissza a talajba. Úgy vélem, hogy aki megteheti, annak a kertbarátnak kötelező komposztálni. A beteg, már penészpárnás terméseket inkább ne tegyék a komposztba. Inkább ássák el vagy a kommunális hulladékkal együtt szállíttassák el (2. kép).

2. Kép: Moníliás gyümölcs megsemmisítése

agrotrend.hu / Zsigó György

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés