Kertészet
Mire használhatjuk fel a levendulát?
Egy nagybárkányi kert úgy tündököl nyáron a levenduláktól, mint a franciaországi Provence. Győri Andrea – családtagjaival közösen – évek óta gondozza, ápolja a kertjében található közel ötezer tövet, így a téma szakértőjeként több jó tanácsot is megosztott portálunkkal a levendula felhasználása, ültetése és gondozása témájában.
Nagybárkány településen akad egy terület, amelyet nyáron lepelként borít be a levendula. A helyi lakos, Győri Andrea és családja levendulás kertjében összesen hozzávetőleg ötezer levendulatő bontja szirmait a legmelegebb hónapokban. A levendula felhasználása témájában szerzett tapasztalatai megosztása előtt a nagybárkányi levendulás tulajdonosa elárulta portálunknak, hogy szeret utazni, és egy provence-i levendula mező látványa ihlette arra, hogy beszerezze az első töveket.
– Az első levendulákat 2020-ban ültettem, majd egy évre rá jött a következő „adag”. A növényeim a Balaton mellől érkeztek kivétel nélkül, így lényegében tihanyi levendula borítja a kertem erre a célra használt területét – fejtette ki a nagybárkányi levendulaföld tulajdonosa.
Levendula felhasználása nagybárkányi módra
Győri Andrea kiemelte: a levendula felhasználása során a lehetőségek tárháza szinte végtelen, lényegében csak a képzelet szabhat határt annak, hogy miféle termékek készíthetők a növény különböző részeiből. Így például Nagybárkányban a több ezer bokorról szedett lilás-kékes szirmok, illetve a levelek és szárak levendula zsákok, levendula gyertya, levendula szappan, levendula illóolaj alapanyagaként szolgálnak. Győri Andrea azt is kifejtette, hogy örömmel használja fel otthonában a kertje kincseit dekorációként, így nála a szárított levendula csokor nem ritka látvány.
A nagybárkányi lakos kérdésünkre azt is elárulta: mire jó a levendula?
– A levendula zsákok rendszerint a ruhásszekrényekbe kerülnek. A szövettasakot kicsit megnyomkodva a jellegzetes levendula illat azonnal körbeöleli a ruhákat, ami már csak azért is előnyös, mert ez az aroma a molyok számára kifejezetten riasztó. A levendula gyógyhatása szintén közismert, hiszen nyugtatja mind a bőrt, mind a lelket. A levendula illóolaja gyógyszerek helyettesítőjeként is megállja a helyét – ismertette Győri Andrea, arra is kitérve: a levendulaolaj halántékra kenve enyhítheti a fejfájást, míg a hálószobában a párnát illatosítva vele az álmatlanságban szenvedők számára jelenthet gyógyírt. A Nool.hu is megírta már, hogy Nógrád vármegyében is egyre több településen termesztenek levendulát, illetve a közelmúltban a karancssági iskolakert is levendulatövekkel gazdagodott.
Levendula receptek, ötletek
A felhasználás sokoldalúságát csak tovább növeli, hogy a jellegzetes aromájú növényre a konyhában is tekinthetünk alapanyagként, ízesítőként. Az internet levendula receptek sokaságát ajánlja az érdeklődőknek, így például teasütemények, panna cotta vagy épp fagylalt is készülhet vele, de akár kacsacombbal is harmonizál az íze. Továbbá, különösen a nyári hőségben nagy sláger a levendula szörp, amelynek elkészítéséhez a Mindmegette.hu oldal is ajánl egy hűsítő receptet, illetve a Baon.hu szintén utánajárt, hogy miként válhat a jellegzetes ízvilágú gyógynövényből édes frissítő.
Hogyan készül illóolaj a levendulából?
– Első lépésként metszőollóval mondhatni „nekiugrunk” a bokornak. Lényegében teljesen lecsupaszítjuk: leszedjük az összes virágot, a szárakat, a leveleket. Arra azonban ügyelni kell, hogy a gyökérbe nehogy belevágjunk, hiszen az könnyen a növény pusztulásához vezethet. Ezután a frissen szedett levendulát – minden lemetszett részét – a lepárló üstjére helyezzük, és más feladatunk már nincs is, csak várni – részletezte a nagybárkányi levendulás gazdája, aki arra is rámutatott: az illóolaj készítés mellékterméke, a virágvíz, jóval kevésbé ismert az emberek körében annak ellenére, hogy az is több előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Így például használhatót:
- testpermetként,
- illatosítóként,
- fürdővízhez adva selymessé teszi a bőrt,
- segít csökkenteni az ekcéma, a szúnyogcsípés, az égési sérülések és a sebek okozta gyulladást.
Mire figyeljünk a levendula gondozása során?
A kékes-lilás szirmot bontó növénnyel kapcsolatos első feladat márciusban válik esedékessé. Ez nem más, mint a levendula metszése. Ezzel elő lehet segíteni a növény bokrosodását, virágzását. A levendula gondozása során szintén fontos a gyomok eltávolítása, így a levendula szüret idejére már könnyen hozzáférhető legyen az összes levendulavirág. Ez lényegében egy folyamatos tevékenységet jelent, amelynek elvégzésében Győri Andrea családtagjaira mindig számíthat, elmondása szerint szerettei segítsége nélkül, egyedül egészen biztos nem győzné a több ezer tő gondozásával járó munkát.
Megfelelő gondoskodás mellett 20-25 évig is élhet a levendula
A nagybárkányi levendulás megálmodója azt is hozzátette: ez a növény a napfényt szereti, a szárazságot tűri jól, így a gondozása során a túlöntözése köszönhet vissza hibaként.
– A levendula ültetése során fontos az időpont kiválasztása: az április és október közötti időszakot mindenképp kerülni kell, hiszen akkor rendszerint már túl magas a növénynek a talaj hőmérséklete. A levendula gondozása télen roppant egyszerű, hiszen lényegében ilyenkor a levendulatermesztőknek nincs feladatuk a növényükkel. Az egyetlen teendő a tövek fagy elleni védelme, amit mi úgy oldunk meg, hogy némi földdel takarjuk be a töveket – sorolta a jó tanácsokat Győri Andrea, aki azt is hangsúlyozta: a legfontosabb, hogy a levendula gyökere semmiképp se sérüljön meg, hiszen így akár 20-25 évig is díszítheti a kerteket a növény.
agrotrend.hu / nool.hu
Fókuszban
Egyre többen foglalkoznak idehaza cukorrépa termesztésével
Lassan befejeződik a cukorrépa betakarítása. A termésátlaggal elégedettek lehetnek azok a termelők, akik öntözték a növényt, ezért ezeken a helyeken...
Fókuszban a közvetlen termelői értékesítés erősítése
Napjainkban kiemelt kérdés életünk minden területén a fenntarthatóság. Gazdasági és társadalmi szempontból ehhez jelentősen hozzájárul azoknak az élelmiszer-ellátási láncoknak a...
Íme az ökológiai búza fajtatesztek négy éves összegzése
Annak érdekében, hogy az ökológiai termelés sikeres legyen és hogy támogassuk az ökogazdálkodásra való átállást, fontos, hogy a termelők megfelelő...
Kézikönyv jelent meg az AKG támogatási kérelem beadásával kapcsolatban
Az Agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) felhívása alapján 2025. január 1.-től indul az új 5 éves kötelezettségvállalási időszak a feltételeknek megfelelő gazdálkodók...