Hírek

Kertészet

Mindent a körtéről és az alanyairól

Korábban már bemutattuk a Macfrut 2024 almaalanyokkal foglalkozó előadásait. A háromnapos rendezvényen más gyümölcsfajok, fajcsoportok alanyhasználatát, újdonságait is bemutatták; a körtére is érdemes volt odafigyelni.

Stefano Musacchi olasz-amerikai kutató szakmai életútját a Bolo­gnai Egyetemen kezdte, majd 2013 óta a Washington Állami Egyetem gyümölcsfajok élettanával és művelési kérdéseivel foglalkozó intézetét vezeti. A Macfrut 2024 nemzetközi zöldség-gyümölcs szakkiállításon tartott előadásában általános, világszintű áttekintést adott a körtetermesztésről, ismertette az alanyválasztás szempontjait, a múltbéli és jelenlegi nemesítési irányokat. A FAO adatai szerint a termőfelület világszinten 1994 után enyhén csökkent (1 399 484 ha 2021-ben),

AZ ÖSSZES TERMÉSMENNYISÉG VISZONT EGYENLETESEN NÖVEKEDETT AZ 1994–2021 KÖZÖTTI IDŐSZAKBAN, 2021-RE MEGHALADTA A 25,6 MILLIÓ TONNÁT.

A hektáronkénti átlagtermés világszinten 18,3 tonna volt. A kontinenseket tekintve az ázsiai termelés bővül, az európai és észak-amerikai szűkül, feljövőben van viszont Argentína, Chile és Dél-Afrika körteter­mesztése.

Az uralkodó ötös Macfrut 2024

A körtetermesztés kevés fajtára alapozódik, a világtermelést mindössze ötük dominanciája jellemzi. Az előadó részletes mátrix segítségével mutatta be a fő termelő országok fajtahasználatát. A legtöbb helyen a Vilmos (William Bartlett) és a Conference a fő fajta, ezt a Bosc kobak, a Fétel apát és a Packham’s Triumph követi.

A fajtahasználat koncentráltságát mutatják azok az adatok is, amelyek a fő termelő országokban az ott három legjelentősebb fajta együttes részesedését fejezik ki az összes termésből.

Ez például Chilében 73%, Belgiumban 96% (itt a Conference szinte egyed­uralkodó). Érdekességként említette az előadó, hogy Portugáliában csak egyetlen fajtát termesztenek: a helyi Rocha körtéhez jó marketing kapcsolódik, és jelentős belőle az export. A Fétel apát világszinten benne van az első ötben, ám nagyon érzékeny a helyi ökológiai körülményekre, amelyektől függően a gyümölcs megjelenése, alakja igen változatos.

Conference
A Conference az egyik leggyakrabban termesztett fajta a világon

A termesztési színvonal a hektáronkénti termésátlagban fejezhető ki, és ebben hét ország emelkedik ki: Új-Zéland (50 t/ha), majd sorrendben az USA, Hollandia, a Dél-afrikai Köztársaság (kb. 37 t/ha), Belgium és Chile (kb. 34 t/ha), Argentína (kb. 28 t/ha). A változások tendenciáját az előadó a 2012–2021 és a 2019–2021 közötti időszakok termés­szintjeinek összehasonlításán keresztül mutatta be. Az olasz termésszint 2012–2021 közötti átlagban 20,4 tonna volt hektáronként, viszont az időszak végén, 2019–2021 között 16,1 tonnára csökkent. Ezzel ellentétes folyamat, vagyis

A HEKTÁRONKÉNTI TERMÉS JELENLEGI JELENTŐS NÖVEKEDÉSE IRÁN, FRANCIAORSZÁG ÉS GÖRÖGORSZÁG KÖRTETERMESZTÉSÉT JELLEMZI.

Stefano Musacchi elemzése kiterjedt a fő alanyfajtákra és az alkalmazott művelési rendszerekre. Az USA-ban, ahol a Vilmos és az Anjou a fő fajták, vannak magonc alanyú ültetvények (nyitott váza koronaformák, csak 275 fa/ha) és OHxF87, OHxF97 alanyokon állók is (800-1200 fa/ha, két- vagy többtengelyű intenzív koronaformák). Hollandiában és Belgiumban a C-birset és hozzá hasonló alanyokat (Adams, Q-Eline) használnak jellemzően orsó és szuperorsó ültetvényekben, ez utóbbiaknál akár 5500-7500 fával hektáronként.

agrotrend.hu/https://magyarmezogazdasag.hu/

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés