Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Kertészet

Megfelelő technológiával nem okoz gondot a nyári öntözés

A nyári öntözés kérdésköre gyakran megosztja a gazdálkodókat, a kertészeket. Alapvetően nem okoz gondot a nyári melegben történő öntözés, ha az megfelelő technológiával történik. – adta közre a Nébih.

A leggyakoribb gond, hogy túl alacsony hőmérsékletű vízzel (ez főleg a fúrt kutakra jellemző), valamint nagyon gyorsan, rövid idő alatt öntözik meg a növényeket. Ebben az esetben a nagy hőmérséklet különbség okozhat rövid ideig tartó „sokkhatást”, de általában ez sem jelentős.

Forrás: pixabay.com

A klasszikus „megégést” az okozza, ha a növények felületén maradó vízcsepp nagyítóként összegyűjti a napsugarakat, ami apró pöttyökben égési foltként jelenhet meg. Ha az öntözés adagja nagyobb és már az egész levélfelület nedves, akkor ez a hatás nem észlelhető.

A nagyobb területek öntözését többségében felszíni vizekből, víztározókból teszik, ahol a vizek hőmérséklete a nyári időszakban 22-28 Celsius fokos is lehet, ez biztosan nem okoz negatív hatást az öntözés során. A korszerű öntözőrendszerek (pl. csepegtető öntözés) pedig egyáltalán nem okoznak semmiféle negatív hatást a növények számára.

Esőszerű öntözés esetén a megfelelő szórófej választással minimálisra csökken mindenféle kockázat, hiszen a megfelelő cseppméret a levegőben, és a növény felületén, vagy a talajon gyorsan felmelegszik, illetve hűti a környezetét, ami a növényeink számára a magas nyári hőmérsékletek esetén inkább előny, mint hátrány!

“A régi szántó-vető ember mondása volt, hogy az agráriumnak két ősellensége van, a fagy és az aszály, sajnos ezt egy harmadikkal ki lehet egészíteni a szaharai forró hőhullámokkal, amely az élő szervezetek számára már-már elviselhetetlen és egyre gyakoribb”

– mondta el Tóth István növényvédelmi szakmérnök a sonline.hu oldalon.

Hozzátette: a napon mért 46-47 Celsius fok párosulva az extra erős UV sugárzással és a fokozatosan kiszáradó talajjal igen kártékonyan hat a lágyszárú növényeinkre, különösen a kertészeti szabadföldi zöldségekre.

“Különösen veszélyeztettek a kabakosok tök, uborka, zöldbab, paprika, paradicsom, cukkini és a gyökérzöldségek, ezeket naponta kell öntözni és a köznyelvben csak linzi sóként ismert, vízoldható kertészeti műtrágya alkalmazása segíthet a növényeken.”

– mondta el Tóth István.

Megjegyezte: az esti öntözés előnyösebb, mivel így csökkenthető a nappali párolgási veszteség. A lomtrágyákkal a növény számára nélkülözhetetlen mikroelemeket is pótolni lehet.

agrotrend.hu / Növényvédőszer

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés