Kertészet

Külföldön kapkodnak érte, itthon nem kell a magyar torma

A nyári öntözés, valamint az augusztusi és szeptemberi komoly esőzések csodát tettek a tormával, ezért kimondottan jó lett a termés, amelyet szinte teljes egészében külföldön értékesítjük. Főként Németországba, Lengyelországba és a Baltikumba.

Már fél évszázados hagyománya van a torma exportjának, ami többek között azért is alakult így, mert mi nem járunk élen a torma fogyasztásában. Egyetlen év megtermelt hazai tormamennyiség sok évre lenne elegendő a magyar fogyasztóknak, ehelyett a külföldön népszerű hajdúsági tormát exportáljuk, pedig a termelő akkor járna jól, ha a kialkudott ár eredményt is hozna a számára.

Fotó: Annette / Pixabay

Az európai termés felét évről-évre Magyarországon takarítják be, azon belül is Hajdú-Bihar vármegyében. A magyar torma hazája Bagamér, Vámospércs, Kokad, Álmosd, Létavértes és Újléta térségében van, ahol az elmúlt években átlagosan 1300 hektáron termeltek 11-12 ezer tonna tormát.

Tavaly nyáron a szárazság miatt folyamatosan öntözni kellett. Ez elkerülhetetlen volt, mert különben a termés minőségén és mennyiségén érződött volna a végeredmény, így akik kitartottak a torma mellett, azok magas átvételi árat kaptak. Az ősz elején meghaladta a 600 forintot is az első osztályú torma ára kilónként, ami támogatással együtt tisztességes összegnek nevezhető a termelők szerint.

Gergely János, a Hungarotorma Kft. ügyvezető igazgatója szerint jól sikerült az idei tormatermés, főleg annak tudatában, hogy rosszabbra számítottak a termelők és a felvásárlók is. A hónap második felében kezdik felszedni a gazdák a tormát és ezután derül ki, hogy mennyire lesz jövedelmező a termelése. Az már most biztos, hogy a tavalyihoz képest alacsonyabb áron tudják eladni a termelők a tormájukat.

Ozsváth István termelő szerint nagy a bizonytalanság, mivel a jelenlegi szerződések 300 forintos minimális áron köttettek, melyet nem igazoltak vissza a piaci folyamatok, de nyilván ezt a kereskedők másként látják.

-Az önköltsége a termelőknek meghaladja ugyanis a majdnem 400 forintot, amelyhez ha a saját bérezést is hozzáteszik, akkor ez jóval több. A felvásárlók szóban arról tájékoztattak, hogy ha például a mai napon kellene felvásárolni a tormát, akkor annak 400 forint lenne a nettó ára, ami közel van az önköltséghez. A szerződések azonban ez alatti árról szólnak, sőt bizonyos kiskapukat kijátszva olyan szerződések is születtek, amelyekben nincsenek árak feltüntetve – arra hivatkozva, hogy az átlagárból számolják ki a piaci árat, Ezt több gazdálkodó alá is írta, de ezzel kapcsolatban elindultak különböző vizsgálatok, hogy betartják-e a szerződésben leírt feltételeket a kereskedők –

mondta el a tapasztalatait a tormatermesztő.

A tormatermesztés jelentős a Duna-Tisza köze térségében, ahol a termőtalaj és az éghajlat ideális a növény számára. A magyar konyha egyik jellegzetes elemét hagyományosan a disznótorokhoz és a húsvéti sonkához társítják. Az ízesítő ereje miatt a tormát széles körben alkalmazzák a magyar konyhaművészetben is.

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu – Kommunikáció

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés