Kertészet

Kihívások és lehetőségek a hazai diótermesztésben

Aki diófát ültet, az hosszabb távra gondolkodik –tartja a régi mondás. Ez valóban igaz, ugyanis a diófa akár 80-100 évig is elél, de csak akkor, ha megfelelő körülmények között ápolják. Vannak ültetvények, amelyek már 50 évesek és még a nehéz évjáratokban is lehet róluk egyenletes mennyiségben diót szüretelni. Képes volt némelyik ültetvény átvészelni az aszályt, szemben a fiatalabb, kisebb koronájú, intenzívebben kezelt ültetvényekkel. A titok a növényvédelemben és a folyamatos odafigyelésben van. A dió piaca viszont ennél sokkal mozgalmasabb, ráadásul komoly feladatot ró a hazai termesztőkre.  

Forrás: pixabay.com

A héjasdió piacán a környező, meghatározó diótermelő országokban a termés a tavalyi szinten várható, bár Kaliforniából jönnek olyan előrejelzések, hogy a nagy szárazság és aszály miatt kevesebb lesz a mennyiség, de jelenleg a tavalyi árszintekkel számolnak a termelők. A tavalyi felvásárlási árak 300-350 forint között mozogtak. A hazai diótermesztésre is hatással van mindaz, ami a külpiacokon történik, az ott elért termelési hozamok sokkal jobbak és nekünk is erre kellene törekedni, hogy elérjük azokat a termelési számokat, amiket a konkurensek diktálnak.

Ez pedig csak úgy lehet, hogy a diót, mint extenzív gyümölcsfajta, átalakítjuk intenzív termesztési módra. Vagyis a területeket öntözhetővé kell tenni, a térállásokat sűríteni kell, és folyamatos metszéssel meg kell teremteni azokat a körülményeket, hogy növényvédelmileg jobban védhetők legyenek, illetve a napfény sokkal jobban érje azokon a részeken, ahol eddig nem.

Takács Ferenc, a Fruitweb szakmaközi szervezet gyümölcstermesztésért felelős alelnöke szerint a hazai fajták minőségére nem lehet kifogás világszerte sem. Mint mondja, sokan nem is gondolják, de a dió – a termőterületét tekintve – a harmadik legnagyobb az országban.

A 2010-es években sokan gondolták úgy, hogy a dió piaca korlátlan, kicsi a befektetési igénye, bár hosszú a termőre fordulási ideje, de ennek ellenére kevés ráfordítással lehet rajta gyümölcsöt termelni és árbevételt elérni. A dió növényvédelme nagyon nehéz a különlegessége miatt, most már minden évben rendszeresen metszenünk kell, ezért nem lehet félvállról venni a növényt –összegezte az alelnök.

A tavalyi év lenullázta a termelőket, miután szabadon áramolhatott be az országot elárasztó mindenféle külföldi dió Ukrajnából, Moldáviából. A meglévő biztos német, olasz piacainkra is befurakodtak ezek és olyan áron kínálták, hogy nem tudtak velük versenyezni a magyarok. Pedig a 2022-es történelmi aszály után minden adott lett volna egy jó szezonhoz. Idén rosszul sikerült a terméskötődés az ország nagy részein, utána pedig jött a rendszeres csapadék, ami a növényvédelmi feladatokat is szaporította, mivel megjelentek a különböző gombabetegségek. Most a légköri aszály jelenti az újabb kihívást.

Ennek ellenére megnövekedett a diótelepítés iránti kedv, főleg Szabolcsban, ahol a termelők átvették a piacvezető szerepet a támogatásoknak köszönhetően. Termésátlagokban még ezt a pozíciót nem sikerült elérni.

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés