Kertészet
Halált okozhatnak egyes dísznövények
Egyes Magyarországon is megtalálható anyagból elég akár 1 milligramm is, hogy napokon belül belehaljunk. Szerencsére a dísznövényeink ugyan 80 százalékban okozhatnak bajt egészségünkre nézve, a mérgező növények csak akkor veszélyesek, ha megesszük valamelyik részüket.
Hazánk természeti kincsekben gazdag ország, amely változatos növényvilágban bővelkedik. Azonban a gyönyörű és ártalmatlannak tűnő növények között számos olyan is található, amelyek mérgezőek és komoly egészségügyi problémát okozhatnak embereknek és állatoknak egyaránt. Vigyáznunk kell magunk és háziállataink egészségére, nehogy szervezetünkbe kerüljenek a mérgező növények mérgei.
Mérgező növények. Milyen méreg van bennük?
A gyöngyvirág egy májusban virágzó, kedvelt dísznövény, de minden része, különösen a levelei és bogyói rendkívül mérgezőek. Szívglikozidokat tartalmaznak, melyek szívritmuszavart, hányingert, hányást és súlyos esetben szívmegállást okozhatnak. A bogyók különösen veszélyesek gyermekek számára, fogyasztásuk közepes mennyiség elfogyasztása során már halálhoz vezethetnek.
A ricinus, más néven „csodafa” magjai rendkívül mérgező ricinfehérjét tartalmaznak. Akár 1 milligramm ricinusméreg is elegendő ahhoz, hogy pár napon belül megölje áldozatát, ellenszere a mai napig nem létezik.
A tiszafa egy örökzöld dísznövény, melynek minden része mérgező, kivéve a külső magköpenyt. Olyan toxinokat tartalmaz, amik elfogyasztás után légzésbénulást, szívmegállást okozhat. A levelei és magjai lenyelése halálos emberekre és állatokra egyaránt, előfordul, hogy a madarak is elfogyasztják, aztán holtan zuhannak a földre.
Hogyan kerüljük el a mérgezéseket?
„A legtöbb dísznövény egyébként mérgező. Mivel általában csak elfogyasztásuk esetén történik baj, ránk annyira nem veszélyesek, mivel nem esszük meg a dísznövényeinket, de kisállatainkra is vigyáznunk kell. Először is nagyon fontos a tájékozódás, amit ne akkor kezdjünk el, ha már elültettük a növényt, hanem azzal kezdjük. Ha már például a kutyusunk lenyelt egy mérgező bogyót, levelet, akkor jobb, ha napra készen tudunk a problémához állni.
Szerencsére a tünetek időben észlelhetők, így cselekedhetünk. Állatok esetében ha látjuk, hogy kedvetlenség, gyomorpanaszok jelentkeznek, legfontosabb a minél hamarabbi hánytatás, illetve például aktív szén használata – mondta Bénó Gábor, a miskolci Bénó Kertészet tulajdonosa.
A mérgező növények ország-, világszerte mindenhol jelen vannak, de megfelelő odafigyeléssel és tájékozódással elkerülhetjük veszélyeiket és félelem nélkül élvezhetjük a természet szépségét.
agrotrend.hu / boon.hu
Fókuszban
A hatóság feloldotta a madárinfluenza okán felállított megfigyelési körzetek nagy részét
Tekintettel arra, hogy a dél-alföldi területen december eleje óta nem fordult elő újabb madárinfluenza kitörés és az előírt intézkedések is...
Rekordérdeklődés az AKG és ÖKO támogatások iránt
Nagy érdeklődés övezte az agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai gazdálkodást támogató programokat. A két felhívásra összesen csaknem 26 ezer pályázat érkezett be,...
Szemléletváltásra van szükség, hogy javítsuk talajaink állapotát
Az egészséges talaj egyszerre szolgálja az élelmezésbiztonságot és a klímavédelmet, a fenntartható és a hosszú távú, versenyképes gazdálkodást – mondta...
AGROmashEXPO: teljes értékű Massey Ferguson kínálat a valaha gyártott legerősebb MF traktorral!
Az Austro Diesel GmbH. évtizedek óta elkötelezett Partnere az AGROmashEXPO-nak, és 2025-ben is rendkívül komoly és teljes értékű Massey Ferguson...