Kertészet

Gyümölcsültetvények aktuális növényvédelmi helyzetjelentése

Alma és körte ültetvényekben a varasodás és a lisztharmat kártételében alig van változás az előző időszakhoz képest. A két kórokozó terjedése minimális, újabb tüneteket csak a lisztharmat esetében látni, ahol a hajtásvégek mintegy 10 %-án látni a szürke penészbevonatot. – írja dr. Aponyi Lajos legújabb magyarnovenyorvos.hu.

Forrás: pixabay.com

Az időjárási anomália, az almamoly és sodrómoly okozta fertőzés miatt folyamatosan hullik a gyümölcs, a gyümölcsmonília tüneteit nemcsak a lehullott gyümölcsön, hanem a fán maradott termésen is láthatjuk. A gyümölcsmúmiák kialakulása már megkezdődött. A penészpárnákon kialakuló szaporítóképletekből nedvesebb körülmények között újabb fertőzési hullám kezdődhet. Az almamoly fertőzés folyamatosan emelkedik, főként a zsendülésnek indult őszi, illatos fajtákon, mely vonzza a kártevő nőstény egyedeit. A kártevő az almafélék gyümölcsein túlmenően megtalálható a dió termésében is, ott is a magházban károsít, ellentétben a nyugati dióburok fúróléggyel, mely a zöld burok alatt szívogatja (nem rágja, mint az almamoly) a termést.

A fákon maradt múmiákra kiemelt figyelmet kell fordítani, ugyanis melegágyai lehetnek a gombás fertőzéseknek, például a moníliának!
Kép forrása: hobbikert.hu

A dióburok fúrólégy rajzása továbbra is folyamatos, de az eddigi kiugróan magas létszám kissé lecsökkent az eddigiekhez viszonyítva. A megkezdett védekezést tehát folytatni kell. A terméseken jelentkező botrioszférás termésfoltosság könnyen összetéveszthető a buroklégy okozta tünetekkel.

Csonthéjas ültetvényekben tovább folytatódik a fiziológiás eredetű lombhullás, de a lehullott levelek egy része sztigminás levéllikasztó gombával, valamint blumeriellás levélfoltossággal fertőzött, elsősorban meggy és cseresznye ültetvényekben.
keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly most is repül a feromon csapdákba, de a lepkék száma csökkenést mutat mindkét faj esetében. A gyümölcsfertőző monília okozta gyümölcsrothadás itt is jelentős, mert a rovarok (darazsak, virágbogarak, hangyák, sodrómolyok, poloskák) okozta termésrágás továbbra is jelentős.

A szőlő előre tolódott szüretével párhuzamosan kissé erősödött a levelek lisztharmat fertőzöttsége, megkezdődött a kórokozó szaporítóképletének (kazmotécium) a kialakulása.
peronoszpóra és a szürkerothadás fertőzési veszélye a magas hőmérséklet és a nedvesség hiánya miatt minimális, a korábbi tünetek beszáradtak a növényeken. A darazsak és a hangyák okozta bogyókártétel a szőlő ültetvényekben is fokozódó, akárcsak a seregély kártétel.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.huhonlapon.
agrotrend.hu / novenyvedoszer.hu
Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés