Kertészet

Gyümölcsültetvények aktuális növényvédelmi helyzetjelentése

Alma és körte ültetvényekben a varasodás és a lisztharmat kártételében alig van változás az előző időszakhoz képest. A két kórokozó terjedése minimális, újabb tüneteket csak a lisztharmat esetében látni, ahol a hajtásvégek mintegy 10 %-án látni a szürke penészbevonatot. – írja dr. Aponyi Lajos legújabb magyarnovenyorvos.hu.

Forrás: pixabay.com

Az időjárási anomália, az almamoly és sodrómoly okozta fertőzés miatt folyamatosan hullik a gyümölcs, a gyümölcsmonília tüneteit nemcsak a lehullott gyümölcsön, hanem a fán maradott termésen is láthatjuk. A gyümölcsmúmiák kialakulása már megkezdődött. A penészpárnákon kialakuló szaporítóképletekből nedvesebb körülmények között újabb fertőzési hullám kezdődhet. Az almamoly fertőzés folyamatosan emelkedik, főként a zsendülésnek indult őszi, illatos fajtákon, mely vonzza a kártevő nőstény egyedeit. A kártevő az almafélék gyümölcsein túlmenően megtalálható a dió termésében is, ott is a magházban károsít, ellentétben a nyugati dióburok fúróléggyel, mely a zöld burok alatt szívogatja (nem rágja, mint az almamoly) a termést.

A fákon maradt múmiákra kiemelt figyelmet kell fordítani, ugyanis melegágyai lehetnek a gombás fertőzéseknek, például a moníliának!
Kép forrása: hobbikert.hu

A dióburok fúrólégy rajzása továbbra is folyamatos, de az eddigi kiugróan magas létszám kissé lecsökkent az eddigiekhez viszonyítva. A megkezdett védekezést tehát folytatni kell. A terméseken jelentkező botrioszférás termésfoltosság könnyen összetéveszthető a buroklégy okozta tünetekkel.

Csonthéjas ültetvényekben tovább folytatódik a fiziológiás eredetű lombhullás, de a lehullott levelek egy része sztigminás levéllikasztó gombával, valamint blumeriellás levélfoltossággal fertőzött, elsősorban meggy és cseresznye ültetvényekben.
keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly most is repül a feromon csapdákba, de a lepkék száma csökkenést mutat mindkét faj esetében. A gyümölcsfertőző monília okozta gyümölcsrothadás itt is jelentős, mert a rovarok (darazsak, virágbogarak, hangyák, sodrómolyok, poloskák) okozta termésrágás továbbra is jelentős.

A szőlő előre tolódott szüretével párhuzamosan kissé erősödött a levelek lisztharmat fertőzöttsége, megkezdődött a kórokozó szaporítóképletének (kazmotécium) a kialakulása.
peronoszpóra és a szürkerothadás fertőzési veszélye a magas hőmérséklet és a nedvesség hiánya miatt minimális, a korábbi tünetek beszáradtak a növényeken. A darazsak és a hangyák okozta bogyókártétel a szőlő ültetvényekben is fokozódó, akárcsak a seregély kártétel.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.huhonlapon.
agrotrend.hu / novenyvedoszer.hu
Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés