Fókuszban

Kertészet

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

Az utóbbi években – köszönhetően a támogatásoknak és a klímaváltozás okozta hosszan tartó vízhiányos időszakoknak –, olyan tájegységeken is előtérbe kerül a termelés öntözéses támogatása, ahol korábban az öntözővíz csak felszín alatti rendelkezésre állása miatt rendre elvetették az öntözéses gazdálkodás ötletét.

Magyarországon a felszín alatti, úgynevezett rétegvizek felhasználása (rendeletben szabályozott módon) csak mikroöntözéses kijuttatással engedélyezett.

Az SDI a mikroöntözés fogalmához talán leginkább közel eső öntözési mód, amivel a gyökérzónába juttatjuk az öntözővizet, és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyagot, kis adagokban, kis intenzitással (1,5-2 mm/h). A párolgási veszteség elhanyagolható, a leszivárgás is minimális veszteséget jelent, a kijuttatott vízmennyiség teljes egészében a növény igényeinek kielégítésére fordítódik.

A 2024-es évben mind sekély (5 cm) mind mélyebb (35-40 cm) talajrétegekbe fektetett csepegtetőcsővel valósult meg beruházás szántóföldi, több tíz hektáros méretben. Az egyik legnagyobb SDI beruházás Dég külterületén valósul meg, a beruházás nagysága több mint 100 hektárra terjed ki.

A partneri igény felmerülésekor több öntözési mód is szóba került, amivel a területeit tervezte öntözni. A területek olyan tájegységben helyezkednek el, ahol igen kevés a rendelkezésre álló felszíni öntözővíz.

Ennek apropóján javasoltuk, hogy számukra a legmegfelelőbb öntözési forma a felszín alatti csepegtető öntözés lehetne.

2024 tavaszán meg is született a megállapodás 105 hektáros terület felszín alatti öntözéséről. Ekkor már rendelkezésre állt a vízbeszerzésről egy terv, ami 26 db különböző talpmélységű öntözőkutat tartalmazott, mintegy 6000 m3/nap vízhozammal, ami a 105 ha terület öntözésére elegendő napi 6 mm kiöntözéssel.

A megállapodás után a munka az ajánlatkérésekkel folytatódott, főként olyan alvállalkozók bevonásával, akikkel az előző években is együtt dolgoztunk az ilyen jellegű projekteken. A munkát elsőként a kutak helyének kijelölésével kezdtük, majd az öntözőkutak fúrásával folytattuk a munkafolyamatot.

A fúrási munkák kapcsán kiderült, hogy a vízadó rétegek a tervezettnél jobb hozamú kutak létesítését engedik meg, ezért a 26 db öntözőkút összes vízhozama 7400 m3 lett, ami későbbi – esetleges – területbővítést is lehetővé tesz. Az öntözőkutak fúrási mélységei változóak. Összesen mintegy 3,1 km összmélységű fúrás készült el. A fúrt kutakból felszínre hozott víz tárolása a projekt során kiépített közel 40.000 m3-es szigetelt víztározóban történik, mivel az öntözőkutak vize jellemzően nagy vastartalmú, és az öntözés előtt a vasat levegőztetéssel oxidálni szükséges, majd a keletkezett vasoxidot le kell ülepíteni, hogy véletlenül se jusson be a rendszerbe.

A behúzott csepegtetőcsőbe nyomáskompenzált csepegtetőtestek vannak beépítve, amik ugyan tartalmaznak egy apró szűrőt, de ez a mikroelemben elhelyezett szűrő csak biztonsági feladatokat lát el, ezért a vízkivételnél elhelyezünk egy többkamrás kőzetszűrőt és egy 130 mikron sűrűségű finomszűrőt, hogy a víz tökéletesen szennyeződésmentes legyen.

A megszűrt vizet és a tápoldatot, amit egy beépített tápoldatozó segítségével juttatunk a vízbe, PE csövek segítségével szállítjuk a tározótól a területre. Ezt követően zónacsomópontok és zónacső-leágazások kiépítésével öntözőzónákat alakítunk ki. A kiépített zónacsomópontokhoz egy Singlenet nevezetű kábelt vezetünk el, amely segítségével egy egyszerű zónavezérlést (bus rendszerű) építünk ki. A zónák nagyságát a rendelkezésre álló szivattyúkapacitás mértékétől függően határozzuk meg. Általában 3,5-5 hektáros egy zóna területe megfelelő vízkapacitás esetén.

A tározó vagy az adott vízkivételi pont és a terület közötti vízszállításra szolgáló PE csövek méretezése függ a szállítandó öntözővíz mennyiségétől és a szállítási távolságtól. A csöveket minden esetben a földbe helyezzük el fagyhatár alá telepítve. A gerincvezeték segítségével elvezetett öntözővizet zónacsövekbe tápláljuk, és a zónacsomópontokon elhelyezett szelepek segítségével juttatjuk el a csepegtetőcsövekbe, amelyeken keresztül megkezdődik a kiöntözés.

Erre a területre hektáronként 6666 méter csepegtetőcsövet fektetünk le egy speciális fektetőgép segítségével. Ebben az esetben az öntözés minden szántóföldi növénykultúrára megfelelő. A csepegtetőcsövet a gyökérzóna mélységébe pozícionáljuk (35-40 cm mélyre). Az SDI öntözés egyik legnagyobb előnye a többi öntözési lehetőséghez képest, hogy a kijuttatott vizet a gyökér közvetlenül fel tudja venni, továbbá az öntözéssel egyidejűleg tápoldatot is tudunk kijuttatni a talajba. A kijuttatott vizet és tápanyagot a növények közel 100%-ban fel tudják venni, mivel nem kell számolni párolgási veszteséggel.

A komplett rendszer úgy van kialakítva, hogy véletlenül se legyen szennyeződés miatti dugulás vagy bármi olyan probléma, ami miatt le kellene állítani a terület öntözését. A 1,5 méteres osztású csepegtetőcső-vonalakat a terület végén ún. mosató csőszakaszokba kötjük be, így lehetőség van időnként a rendszer átöblítésére, ha netán valami szennyeződés kerülne a csepegtetőcsövekbe. Célszerű rendszeresen ellenőrizni a rendszer feliszapoltságát, és legalább havonta igénybe venni a mosatást, hogy biztosan tiszta legyen a teljes rendszer a következő öntözésig, így megelőzhetjük a csepegtetőtestek dugulását.

Az SDI öntözési típus egy teljesen automatizálható rendszer, egy telefonos applikáció segítségével bárhonnan el lehet indítani az öntözést, megkönnyítve ezzel a gazda mindennapjait. A rendszer része egy nagyon fejlett vezérlőpanel, amely minden egyes zónának mutatja a pillanatnyi vízháztartását, és mutatja, hogy mennyi vízre van szükség, hogy ideális legyen a talaj vízellátása. Mára a komplett rendszer teljes egészében üzemeltethető napelemes megoldással. Az energiafelhasználás a kisebb nyomásviszonyok miatt jellemzően alacsonyabb más öntözési eszközökhöz képest.

Bővebb információkért keresse területileg illetékes kollégáinkat!

Taskó Márton, termékmenedzser

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés