Kertészet

Az Irsai Olivér lehet az idei szüret nagy nyertese

 

A szőlő művelése és értékesítése soránel kell gondolkodnia a termelőnek, hogy milyen fajtáravan szükség – ez határozza meg leginkább a nyereségességet.

A novenyvedoszer.hu cikkéből kiderül, az Irsai Olivérre nagyigény mutatkozik, ugyanis sokan szeretnének belőle vásárolni, mert sok oldalúan felhasználható: van, aki pezsgőt készít belőle, mások bort, vagy pálinkát. Termelői szempontbólnézve sokáig stagnáltak a szőlőárak, ami remélhetőleg a jövőben fokozatosan emelkedik.

Ennek lesznek áldozatai, mert bizonyos fajták – amelyek nem kelendők a piacon -, azok kihullanak.

Ilyenek a vörös fajták, mert kevés vörösbor fogy a polcokról, ezért tele vannak a pincék és inkább fehér bort fogyasztunk.

Ebből a megközelítésből szerencsés helyzetben van a Balatonboglári Borvidék, ahol javában zajlik a szüret ésjelenleg az irsait szedik. A termés jónak mondható, ám az idei időjárási viszonyok miatt sokat kellett növényvédelemre költeni, ami jelentősen megemeli a termelés költségeit. Nem nevezhető klasszikus szüretnek az, ami a Viticoop Kft. több száz hektárján történik, ugyanis kombájn szedi a szőlőt.

Fotó: novenyvedoszer.hu

 Tóth Dániel, a kft. ügyvezető igazgatója ennek részleteiről a portálnak azt mondta, hogy a kombájn bogyózottan szedi le a szőlőt, vagyis csak a bogyót rázza le, s azt a szállító szalagon és bogyózón keresztül juttatja a tartályba, ami után bekerül a borászatba.

“A hatékonyság a fajtától is függ, hogy mennyire szedhető, milyen az érettségi állapot, ezért ha minden rendben van és a szőlő fejlettsége jó, akkor a napi tíz hektárt az új telepítésű ültetvényekben a fém támrendszer mellett kivitelezhető” – teszi hozzá a szakember.

A hűvös időjárás és az eső előhozott olyan gombafertőzéseket, amelyeket időben kellett kezelni, ezért fontos volt a szerkiválasztás, a megfelelő időpont a kezeléshez. Ahhoz, hogy jó legyen az idei évjárat, magas költségekkel kellett számolni.

Negyven-ötven százalékos növekedés történt a tavalyi évhez képest. Például amíg tavaly öt-hat fordulóra volt szükség, addig most a kilencen is túl vannak bogláron.

A kft-hez 200 hektár kék szőlő ültetvény tartozik, ebből valószínűleg rozé alapanyag lesz, tehát kicsit korábban kell majd szüretelni Tóth Dániel szerint.

A termésmennyiség függvénye, hogy kiderüljön: megéri-e szőlőt művelni? Termelői oldalról nézve aki képes kétszáz mázsát szüretelni egy hektárról, annak pozitív lehet a mérlege.

Az idősebb ültetvényeken gazdálkodók, ha nem figyeltek oda a növényvédelemre, nekik mínuszos lesz az évjáratuk.

Ilyen területek is bőven vannak Balatonbogláron.

agrotrend.hu/novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés