Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Kertészet

Átlagos volt az idei dinnyetermés

Az időnként fellépő piaci zavarok és ingadozó árak ellenére átlagosnak ítélik meg az idei dinnyeszezont a Békés vármegyei termelők. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) dinnye-munkacsoportja, illetve a Magyar Dinnyetermelők Egyesülete közös tanácskozásán elhangzott, hogy a görögdinnye belföldi eladásai nem erősödtek, bővülésre a meghatározó exportpiacokon van lehetőség. Mochnács György, békéscsabai termelő a minőség fontosságát emelte ki.

Mochnács György hangsúlyozta, ebben az évben az átlagosnál két-három héttel korábban, június végén indult Békésben a görögdinnye szezonja. Július közepén már csúcson járt a betakarítás Békés vármegye mellett más dinnyetermesztő régiókban is.

– Ekkor egy időre – a kánikula miatt – a piacon egyszerre megjelenő termékek miatt visszaestek a felvásárlási árak – hangsúlyozták a NAK-nál. – Ettől eltekintve azonban a szezon elején és végén elfogadható árakon tudták értékesíteni a dinnyét a termelők.

Forrás: pixabay.com

A görögdinnye piacán augusztustól kereslet alakult ki

Augusztus elejétől már keresleti piac alakult ki, az idénynek a szeptember elején érkezett jelentős lehűlés vetett véget. A termelők közepes évet zártak, a belföldi piac eladásai nem erősödtek, de az exportpiacokon bővülés mutatkozott.

Az agárkamaránál közölték, az előzetes adatok alapján éves szinten 10-15 százalékkal, mintegy 3300 hektárra nőtt idén a görögdinnye területe hazánkban. A sárgadinnye esetében is hasonló arányú volt a bővülés. Ezt a növényt 440 hektáron termesztették az országban.

  • Görögdinnyéből több mint 150 ezer tonnát,
  • sárgadinnyéből 13 ezer tonnát takarítottak be a gazdák.

További problémát jelent a munkaerő hiánya, amire megoldást kell találniuk a gazdálkodóknak. A termelőknek továbbá szem előtt kell tartaniuk, hogy folyamatosan változik a kereslet, évről évre nő az igény a kisebb méretű és a magszegény dinnyék iránt.

Rossz szájízzel nem mehet el senki a csabai piacon lévő standjától

Mochnács György hangsúlyozta, a kisebb dinnyéknek más a hússzerkezetük, mint a kisebb súlyú, tömörebb gyümölcsöknek. Valóban egyre nagyobb a kereslet Békésben a magszegény görögök iránt, aztán a vásárlók többsége visszatér ahhoz a gyümölcshöz, amit megszokott, ízlik neki és elégedett a minőségével.

Ahogy Mochnács György  fogalmazott, egy a lényeg, rossz szájízzel nem mehet el tőle senki a békéscsabai piacon lévő standjától.

Tíz kiló körül alakul az éves dinnyefogyasztás

A NAK-nál közölték, a dinnyetermelők várakozásai szerint jövőre további 5-7 százalékkal növekedhet a termőterület. A többlettermésre azonban egyelőre külföldön kell vevőt találni, a belföldi piacon fogyasztásösztönző kampánnyal és a fajtaválaszték bővítésével (főképp kisebb méretű és magszegény dinnyékkel) növelhető a jelenlegi, évi 10 kg körüli egy főre eső dinnyefogyasztás.

Rejtély, mekkora lehet a dinnyetermés a kontinens déli részén

– Kedvező, hogy hazánk korábbi meghatározó exportpiacain – például Németországban, Lengyelországban és Csehországban – élénkült a kereslet a magyar dinnye iránt – ecsetelték a kamaránál. – Ennek oka, hogy a mediterrán területeket is fokozottan érinti a klímaváltozás, és a szállítási költségek is jelentősen növekedtek, így ezekbe az országba egyre drágábban jut el a dinnye Dél-Európából.

A Spanyolországot sújtó esőzések és az olaszországi aszály miatt egyelőre kérdéses, hogy jövőre mekkora dinnyetermésre lehet számítani a kontinens déli részén. Emiatt a kereskedők is több a beszerzési forrást keresnek, így a magyar dinnye számára is piaci lehetőségek nyílhatnak, ha a keresletnek megfelelő típusú dinnyét termesztenek a gazdák.

agrotrend.hu / beol.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés