Kertészet

A vöröshere valódi előnyei a kertben

Bizonyára sokan találtak már négylevelű lóherét a fűben, amelyet a szerencse növényének is tartanak. A babonán túl azonban valóban jót teszünk azzal, ha vörösherét ültetünk a kertünkbe.

A vöröshere vagy réti here (Trifolium pratense) a pillangósvirágúak családjába tartozó, takarmánynövényként is termesztett faj. Évelő növény, erős karógyökérzete 60–70 centiméter mélyre, illetve egyes helyeken akár egy méterre is lehatolhat a talajba.

Forrás: pixabay.com

Szára általában 20–30 centiméter magas, de elérheti akár a 70 centimétert is. Összetett levelei három tojásdad vagy lándzsa alakú levélkéből állnak, erre utal a latin Trifolium nemzetségnév is. Virágai gömb vagy tojás alakú gombvirágzatban nyílnak, szirmai bíborpirosak, kellemes illatúak.

Kiváló takarmány

Réteken, legelőkön, szántókon, világos erdőkben, tápanyagban gazdag talajokon nő, májustól szeptemberig virágzik. A lucerna után a második legértékesebb pillangósvirágú szálas takarmánynövény. Takarmányértéke szinte azonos a lucernáéval, ám fehérjetartalma kisebb, étrendi hatása pedig rosszabb, így elsősorban szénát készítenek belőle. Puffasztó hatása miatt legeltetni nem szabad, csak szárítva etethető. A tyúkoknak azonban érdemes zöldként is adni belőle, mert növeli a tojáshozamot, és javítja a tollazat minőségét.

Kertekbe fű helyett!

Aki nem ragaszkodik a rövidre nyírt angol pázsithoz, viszont szeretne a nyári száraz és forró időszakban is zöld gyepet, annak kitűnő választás a vörösherét is tartalmazó magkeverék. Hosszú gyökereinek köszönhetően a nagy melegben is sokáig zöld marad, ráadásul engedi szellőzni a talajt, és még a nitrogént is megköti a levegőből, igen jó minőségű trágyát juttatva ezáltal a földbe.

Forrás: pixabay.com

Emellett hosszú hónapokon át virágzik, ami nemcsak számunka nyújt csodaszép látványt, de számos vadon élő beporzót is ellát élelemmel. Ebből következően pedig nyírnunk sem érdemes (és nem is kell) olyan sokat, mint a sima pázsitot.

Gyógyhatása is kiváló

A népi gyógyászatban már régóta használják a vörösherét különböző bajok gyógyítására. Fő hatóanyagai közé tartoznak a kumarinszármazékok, az izoflavonoidok, a ciánglikozidok és a különböző illóolajok. A gyógynövény hatékonyan nevethető

  • hurutos köhögés ellen nyálkaoldásra, köhögés csillapítására,
  • gyomornyugtatásra,
  • görcsoldásra,
  • vértisztításra,
  • degrendszeri rendellenességek, depresszió ellen,
  • menstruációs problémák enyhítésére,
  • menopauza tüneteinek csökkentésére,
  • termékenység fokozására.

Vérhígító tulajdonsága miatt fokozhatja a véralvadásgátló gyógyszerek hatását, valamint izoflavonoidjai kölcsönhatásba léphetnek a hormonalapú fogamzásgátlókkal. A gyógynövény alkalmazása előtt mindenképpen konzultáljunk az orvosunkkal!

agrotrend.hu / Greendex

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés