Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Kertészet

A fekete berkenye, mint immunerősítő

Dr. Orlóci László sorozatának következő részében a fekete berkenyét mutatja be. Ez a faj a fekete törpe berkenye Aronia melanocarpa egy Észak Amerikában őshonos cserje. Termésének számos gyógyhatása ismert. Latin neve után hívják még fekete aróniának, vagy termését arónia bogyónak a feketeberkenye elnevezés vélhetően annak köszönhető, hogy termése hasonló megjelenésű a közeli rokon berkenyefajokhoz, azonban ez a két nemzetség a berkenye a Sorbus és a törpe berkenye az Arónia két különböző növénynemzetség.

Eredeti hazája Egyesült Államok és Kanada Keleti részén található. A 20. század elején azonban Skandináviában, Oroszországban és Lengyelországban is feltűnt az óta Közép-Európában is rendkívül módon terjed. Az 1970-es évektől nagy területeket ültettek be vele Németországban. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy fekete terméséből kipréselt leve rendkívül jótékony hatással bír az emésztőrendszerre, illetve beltartalma alapján kifejezetten immunerősítőnek bizonyul.

Forrás: wikipedia

Sok értékes elsősorban festőanyaga a rezveratol miatt előnyös hatással bír. Újabban Magyarországon is fellelhető ez a növény, sok növényáruda kínálatában megjelent. Elsősorban konténeres csemetéjét forgalmazzák. Honosítási kisérletek folynak jelenleg is Bulgáriában, Ausztriában és Szerbia területén is. A növény 1 – 3 méter magas cserje, fejlődése során sűrű tömött bokrot képez. Jellegzetessége, hogy rengeteg hajtást fejleszt és gyökérsarjakat is képez, így egy idő után sűrű kis bokrot nevel.

Rendkívül fényigényes, árnyékban sok esetben nem virágzik alig terem. Levele elliptikus vagy fordított tojásdad őszi lombszíne gyönyörű fénylő vörös. A kártevőkkel és betegségekkel szemben igen ellenálló. Gyakorlatilag növényvédelemre nem szorul.

A fagytűrő képessége is remek akár a mínusz 35 fokot is elviseli károsodás nélkül, nevelése során rendkívül igénytelen, a tápanyagokkal is szerényen bánik. Májusban virágzik körülbelül 10 napon át. Fekete színű bogyóit melyek 5 – 10 mm átmérőjűek, nyár végére érleli. Nyersen fogyasztva szinte elviselhetetlenül savanyú, az angolszászok Ezért is hívják fojtó bogyónak. A madarak kedvenc tápláléka, ők valószínűleg nem érzékelik a kellemetlenül összehúzó ízt.

A gyümölcse számtalan vitamint és egyéb biológiailag aktív anyagot tartalmaz. Szerbiai klinikai kísérletek alapján bebizonyosodott antioxidáns hatása is amely sokat segíthet a vérszegénység leküzdésében. A bogyó levéből kiváló szörpöt üdítőitalt készíthetünk, de felhasználjuk más gyümölcslé színezésére is hasonlóképpen, mint a bodzát.

agrotrend.hu / novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés