Kertészet

A 2024-es dinnyeszezon értékelése: mit várhatunk a következő évben?

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Országos Kertészeti és Beszállítóipari Osztály Dinnye munkacsoportjának, valamint a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének közös szezonértékelő rendezvényt tartott 2024. november 26-án. Az időnként fellépő piaci zavarok és az ingadozó árak ellenére átlagosnak ítélik meg az idei dinnyeszezont a hazai termelők.

A dinnye termesztési területe az utóbbi 10 évben csökkenő tendenciáját mutatott, azonban a technológiaváltással a hozamok jelentősen növekedtek. A Magyar Dinnyetermesztők Szövetsége, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a FruitVeB-Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet közös összefogással javítani tudta a dinnye piaci pozícióját. A 2024-es szezonban tapasztalt aszály a dinnyetermesztést sem kímélte. A csapadékhiány kisebb problémát okozott, hiszen az öntözés a területek nagy részénél megoldható, azonban ez jelentősen megnövelte a hektáronkénti termelési költséget. Sokkal nagyobb nehézséget okozott a légköri aszály és a magas UV sugárzás. Utóbbi szinte kivédhetetlen volt, és a megégett, eladhatatlan termések jelentős gazdasági kárt okoztak. Emellett a kötődés hiánya is jelentős bevételkiesést jelentett. Az idei év sajátossága az aszály mellett, hogy már június közepén megértek az első termések. Így 2-3 héttel korábban kezdődött a szedés az előző évekhez viszonyítva.

A termőterület kismértékben növekedett 2023-hoz viszonyítva. Ez elsősorban a gabonaárak változásával magyarázható, mely felértékelte a kertészeti kultúrák szerepét. Emellett a támogatások ösztönző hatása is érzékelhető. A piaci igények és az eladási ár is befolyásolja a területek alakulását, utóbbi feltehetően 2025-ben is kismértékű területnövekedést fog okozni. Az ágazatra jellemző a felvásárlási ár csökkenése a nyár közepén, ami az idén 10-15 napra megjelent. Ebben elsősorban az érési csúcs játszott szerepet, amikor nem csak a hazai, hanem az import dinnye is nagy mennyiségben rendelkezésre állt. Ettől eltekintve a szezon elején és a végén elfogadható árakon tudták értékesíteni a dinnyét a termelők. Augusztus elején a keresleti piac jelentősen erősödött, azonban kellő árukészlet már nem állt rendelkezésre az exportigények maradéktalan kielégítésére. Szeptemberben a lehűlés miatt megtorpant a piac, ami a 2024-es szezon végét jelentette. Az export növekedett, a belföldi kereslet viszont nem bővült. Fogyasztásösztönző kampánnyal és a fajtaválaszték bővítésével – pl.: kisebb méretű és magszegény dinnyék kínálatnövelésével- továbbra is célszerű a hazai piac bővítésén dolgozni. A magyar dinnye exportja a környező országokban előtérbe kerülhet a mediterrán országokból származó dinnyék megnövekedett szállítási költsége következtében, azonban ebben a klímaváltozás is jelentős szerepet játszik. Emellett a kiskereskedelmi láncok igyekeznek diverzifikálni a beszerzési csatornáikat, amely a magyar dinnye számára is kedvező piaci lehetőséget jelent, amennyiben a keresletnek megfelelő dinnye típust termelnek a gazdák. Összeségében átlagosnak ítélik meg a szezont a termelők, az időnként fellépő piaci zavarok és az ingadozó árak ellenére.

Árutermelő görögdinnye termesztési területe (ha) 

Forrás: nak.hu

A termesztéstechnológiát tekintve az oltott görögdinnye egyre jobban előtérbe kerül a szabadgyökerűhöz viszonyítva. Ez elsősorban az elérhető magasabb termésátlaggal magyarázható, azonban többek között a talajból fertőző kórokozókkal- és az időjárási szélsőséggel szembeni jobb ellenállóság is az oltott palánta használatát indokolja. 2024-ben az árutermelő görögdinnye területe 3300 ha-ra tehető, ami a tavalyi évhez képest mintegy 15%-kal nőtt (1. ábra). Az átlagos termésátlag 36 t/ha körüli volt, azonban az oltott görögdinnye esetében a becsült termésátlag akár a 53 t/ha-t is elérte. A becsült termésmennyiség 152,3 ezer tonna körül alakult 2024-ben. A sárgadinnye termesztési területe 436 ha, ami 16 % területnövekedést jelent 2023-hoz képest. A becsült termésátlag 30 t/ha, amivel a becsült termésmennyiség 13 ezer tonna. A legnagyobb területnövekedés Kelet-Magyarországon volt, ami várhatóan jövőre is folytatódni fog. A legnagyobb területen még mindig Békés vármegyében folyik a dinnyetermesztés (2. ábra), ahol a termelők a legjobb hazai termésátlagokat érték el.

Görögdinnye termesztési területének vármegyénkénti megoszlása 2024-ben 

Forrás: nak.hu

A külföldi tendenciák (Görögország, Marokkó, Olaszország, Románia, Spanyolország, Ukrajna stb.) tekintetében stagnálás vagy területcsökkenés tapasztalható. Ez alól kivélt képez a korai hajtatott vagy a késői szabadföldi termesztés, mely egyre jobban előtérbe kerül. A mediterrán területeket is fokozottan érinti a klímaváltozás, így a termelést a csapadékhiány és a rendelkezésre álló vízkészletek jelentősen meghatározzák. Emellett a Spanyolországot sújtó esőzések és az olaszországi aszály miatt egyelőre bizonytalan, hogy jövőre mekkora dinnyetermésre lehet számítani a kontinens déli részén. Ki kell emelni az ukrán görögdinnye termelést, mely jelentősen növekedve idén és elérte az önellátási szintet.

A jövőt tekintve felmerült a termesztéstechnológia módosítása, mely korszerűsítésével magasabb termésátlagok érhetők el. A fajtahasználat módosítása is indokolt. Egyrészt a klimatikus viszonyok változásával a csapadékhiányt és a magas UV besugárzást toleráló fajták alkalmazása célszerű. Emellett az áruházak igénye egyre nagyobb a hosszabb ideig pulton tartható dinnyékre. A fogyasztók egyre inkább a kisebb méretű és a magszegény dinnyéket preferálják (4-5 kg).  A fajtaválasztásnál azonban figyelembe kell venni a dinnye ízét, amire a hazai fogyasztók érzékenyek. A bérköltségek emelkedésével nőhet a termelési költség, de a szakképzett munkaerő hiánya is egyre több problémát jelent. Nem szabad elfelejtenünk a növényvédelmi problémákat sem. Sajnos egyre jobban szűkül a felhasználható készítmények és hatóanyagok száma, mellyel a szerrotációt betartva egyre nehezebb az állományok védelme a károsítókkal szemben. Ebben nyújt segítséget a NAK Kiskultúrás csoportja, melynek kiemelt célja a kiskultúrákban felhasználható készítmények bővítése, az egyszerűbb és gyorsabb növényvédő szer engedélyezési folyamat előre mozdítása. Mint minden kultúra esetében a jogszabályok be nem tartásával történő értékesítés bizonyos mértékben minden évben megjelenik. Dinnye esetében továbbra is az őstermelő tevékenységnek kiadott bújtatott kereskedelem, illetve a valóságnak nem megfelelő származás feltüntetése fordul elő, ami a Nemzeti Élelmiszerlánc Biztonsági Hivatal munkája révén csökkenő tendenciát mutat. Figyelembe kell vennünk azt is, hogy a piac egyre jobban korlátozódik, a piaci szereplők egyre koncentrálódnak. A hazai fogyasztás bővítésén és az exportpozíció erősítésén tovább kell dolgozni, melyek az ágazat fejlődéséhez szervesen hozzájárulnak. Ehhez azonban elengedhetetlen a termelői összefogás és a termelői szerveződésbe való tömörülés, ami a legmagasabb szintű piacszervezőként és érdekvédelmi képviseletként egy erős dinnyeágazat jövőjét jelentheti.

agrotrend.hu / Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés