Gazdálkodás
Ha ügyes a gazdálkodó, vissza lehet szorítani a szőlőkabóca támadását
Az amerikai szőlőkabóca által terjesztett betegség, az aranyszínű sárgaság már2013 óta jelen vanhazánkban, de a folyamatos figyelemfelhívás ellenére sokan nem veszik komolyan a betegség következményeit. Pedig a fitoplazma elpusztítja a szőlőt és nagyon nehéz ellene védekezni.
A fő szabály szerint a termelőnek azonnali bejelentési kötelezettsége van a NÉBIH, vagy a vármegyei kormányhivatal felé, így ez alapján tud az illetékes kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztálya zárlati intézkedéseket elrendelni. Magát a növényegészségügyi zárlatot egy határozat formájában rendelik el, amikor a fertőzött növények köré 1 kilométeres sugarú kört jelölnek ki, ami nem más, mint a fertőzött terület, valamint ennek a határától számított 3 kilométeres sugarú kört védő, vagy puffer zónává minősítik. Ennek értelmében meg kell semmisíteni a tipikus tüneteket mutató növényeket, valamint tilos onnan elszállítani szaporító és ültető anyagot. A vektor ellen kötelező védekezni, ezért legalább 2-3 védekezés szükséges, illetve a vektor kelését és rajzását csapdázással kell megakadályozni.
Szűcs Csaba, a Nébih Növényvédelmi és Borászati igazgatója azt nyilatkozta, hogy növényvédőszeres kezelésre is lehetősége van a biotermesztőknek – akár lemosó permetszerekkel, napraforgóolajjal és lecitinnel, de a vegetációban is több növényvédőszer áll rendelkezésre, így a narancsolaj és más kémiai növényvédő szerek. A bio- és ökogazdálkodásban ez nem jelentős mennyiség, de összességében rendelkezésre állnak a különböző szerek.
-Több biotermesztő nyilatkozta azt, hogy a jelenleg rendelkezésre álló növényvédő szerekkel és az integrált növényvédő szemlélettel képesek megvédeni a szőlőterületeiket. Az időben észlelt alacsony fertőzöttség esetén a hatósági beavatkozások hatékonysága jelentősen növekedhet, tehát az elmúlt 12 évben nagyon sok előadás hangzott el a témában és rendeztek fórumokat, ezért nem ismeretlen betegségről van szó -összegezte Szűcs Csaba.
Az elmúlt évben a Balaton-Felvidéken jelentős elszaporodás figyelhető meg. Az amerikai szőlőkabóca – mint olyan vektor, ami a fertőzést átviszi egy másik élőlényre – nagy számban van jelen a Szent-György hegyen, de a kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztálya folyamatosan végez felderítést az érintett területeken, így növényegészségügyi zárlatintézkedéseket tesznek és felhívásokban értesítik a gazdákat, amellyel az aranyszínű sárgaság betegség visszaszorítható.
A szakember hangsúlyozta, hogy jár kártérítés a termelőknek abban az esetben, ha a bejelentési kötelezettségének eleget tesz, vagyis értesíti a fertőzésről, vagy annak gyanújáról a kormányhivatalt. Ha a laboratórium igazolja a fertőzés jelenlétét, akkor a megsemmisített növény után kártalanítás jár.
Ez okozta a zárlatot a Szent-György-hegyen
Köztudott, hogy bio körülmények között nehezebb a védekezés az amerikai szőlőkabóca ellen. Ráadásul sok hétvégi szőlőpince tulajdonos nem úgy jár el a védekezéssel, mint azok, akik életvitelszerűen foglalkoznak a szőlővel. Emiatt került zárlat alá a Szent-György hegy, ahol a NÉBIH jelöli ki azokat a tőkéket, amelyeket ki kell vágni, hogy a betegség ne terjedjen. A fitoplazma hazánkban őshonos, korábban a vadnövényeken fordult elő. Az aranyszínű sárgaságot okozó fitoplazma a szőlő egyik legveszélyesebb kórokozója. A fertőzés következtében a szőlőtőkék terméshozama 20-50 százalékkal csökkenhet, a beteg növények száma évente megtízszereződhet, emberi egészségre azonban semmilyen veszélyt nem jelent.
Agrotrend.hu/ Novenyvedoszer.hu