Gazdálkodás

Gomba a starter trágyában? A Széchenyi István egyetem legújabb projektje

A mezőgazdaság jövője az innováció és a fenntarthatóság együttes alkalmazásában rejlik. Az éghajlatváltozás és a talajdegradáció egyre nagyobb kihívások elé állítja a termelőket. A mezőgazdasági területek mikorrhiza gomba hálózatának visszaépítése jelentős lépés lenne a növények biotikus és abiotikus stressztűrő képességének növelésére, valamint a talajépítő folyamatok beindítására. A projekt az IKR Agrár Kft., az Agrofil-SZMI Kft. és a győri Széchenyi István Egyetem által alkotott konzorciumban valósul meg.

A projekt célja olyan diverz arbuscularis mikorrhiza gomba (AMF) oltóanyagot is tartalmazó kombinált mikrogranulált műtrágyakészítmény fejlesztése, amely jelenleg nem elérhető sem a hazai, sem pedig az európai uniós inputanyag piacon. A jelenleg a piacon elérhető mikorrhiza alapú termékek korlátozott hatékonyságúak.
További hátrány, hogy a konvencionális növénytermesztés gyakorlatban elterjedt nagy adagú műtrágya- és növényvédőszer-használat (különösen a fungicidek), valamint a fungicides vetőmagcsávázás rontja ezen termékek biológiai hatékonyságát. A projekt keretében kutatott és fejlesztett diverz arbuscularis mikorrhiza gomba (AMF) oltóanyagot is tartalmazó kombinált mikrogranulált műtrágyakészítmény használatának pozitív hatása, hogy az AMF gombák szimbiotikus kapcsolatot alakítanak ki a növények gyökereivel, növelve a gyökérfelületet, és ezáltal a növények képesek hatékonyabban felvenni a talajban lévő tápanyagokat, különösen a foszfort és a mikroelemeket. 

Kép: talajreform.hu

Ezenfelül segítik a növényeket a víz jobb hasznosításában, különösen száraz körülmények között. Ezáltal a növények ellenállóbbak lesznek a szárazsággal szemben, és kevesebb öntözővízre lesz szükségük. Segítik a talajaggregátumok képződését. Ez javítja a talaj víz- és levegőgazdálkodását, valamint a talaj biológiai aktivitását.

A növények hatékonyabb tápanyagfelvétele révén kevesebb műtrágyára van szükség, ami csökkenti a műtrágya költségeit, és minimalizálja a túlzott műtrágyahasználatból eredő környezeti károkat, például a talaj- és vízszennyezést.

Növeli a növények terméshozamát, ezáltal biztosít a termelők számára gazdasági előnyt. Javítja a növények stessztűrő képességét, például a szélsőséges hőmérsékletekkel, sótartalommal és a talaj szennyezőanyagokkal szemben. Az új mikrogranulált műtrágyakészítmény, mely diverz arbuscularis mikorrhiza gombát tartalmaz, javítja a talaj egészségét, növeli a terméshozamot, csökkenti a költségeket, és növeli a növények stressztűrő képességét.

A projekt megvalósulását követően gyártott termék célpiaca a kis- és nagyüzemi gazdálkodók, biogazdálkodók, agráripari vállalatok, mezőgazdasági tanácsadók, kutatóintézetek, kormányzati és nemzetközi szervezetek, valamint növénytermesztési szövetkezetek.

 

Agrotrend.hu/ Novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés