Gazdálkodás

GAZDATÜNTETÉSEK: EGYSÉGBEN AZ EURÓPAI GAZDÁK

Betelt a gazdáknál a pohár Európa-szerte. Nagyon nehéz éveken vannak túl az európai mezőgazdasági termelők és a helyzet nem akar tartósan enyhülni. Sőt, a makrogazdasági és globális politikai játszmákkal úgy tűnik, még reménytelenebbé teszik a helyzetüket. A gazdatüntetések fő kiváltói az EU Bizottsága és egyes tagállamok globalista kormánya által erőltetett zöldítés, az ukrán vámmentes import, az unión belüli mezőgazdasági termelés leépítése és kiszervezése harmadik országokba, valamint a támogatások csökkentése.

Az elmúlt hónapokban Európa számos országában arról szólnak a hírek, hogy tüntetnek a gazdák, traktorjaikkal utakat, fontos csomópontokat és kikötőket zárnak el. Az EU-csúcstalálkozó alatt Brüsszelbe vonultak a gazdák az Európai Parlament elé. Véleménynyilvánításuk jeleként tojásokat dobáltak, dudáltak és tüzet gyújtottak. A demonstrálók nyitottak a párbeszédre, számos dolgot felpanaszolnak a döntéshozóknak a nem megfelelő környezetvédelmi szabályozástól a túlzott bürokrácián át egészen addig, hogy sokan már nem tudnak megélni a szakmájukból. A kormányok számos eszközzel próbálták megfékezni az élelmiszerárak emelkedését, ami sok esetben a termelői árakat is csökkentette. Az Eurostat adatai szerint a termelői árak 2022-ben voltak a legmagasabban, azóta lejtmenetben vannak. Ezenkívül sok olyan nehézség van, amivel egy-egy országban a rossz kormányzás miatt kell a termelőknek megküzdeniük.

Forrás:allattenyesztok.hu

2022 és 2023 harmadik negyedéve között átlagosan 9 százalékkal esett az árszint, miközben a gazdák költségei tetemesen nőttek.

ELÉGTELENEK AZ EU VÉDŐINTÉZKEDÉSEI

Lengyelországban a gazdák elsősorban a piacot elárasztó ukrán termékek ellen tiltakoznak. Szeretnék, ha a keletről érkező gabonára is ugyanolyan szabályozás vonatkozna, mint az ő terményeikre. Úgy tűnik, mindez süket fülekre talált, hiszen március 20-án az EU-tagállamok vezetői megállapodtak, hogy az EU Bizottsága újabb egy évvel meghosszabbítja a 2022 óta folyamatosan nyújtott vámmentességet úgy, hogy a zabot, a tojást, a baromfi húst és a cukrot felveszi azon termékek listájára, amelyekre védőintézkedések vonatkoznak, ezzel szeretnék megakadályozni, hogy az olcsó ukrán import elárassza az EU piacait. A búza és az árpa nem került fel erre a listára. A rendelet szerint vészfékmechanizmus lép életbe a baromfi hús, a tojás, a cukor, a zab, a kukorica, a hántolt gabonából készült dara és a méz esetében. Erre az intézkedésre akkor kerül sor, amikor ezen termékek importmennyisége meghaladja a 2022. és 2023. év átlagában beszállított mennyiséget. A gazdák ezt nem tartják elégségesnek, mivel éppen ebben a két évben ugrott meg az ukrán import az EU-tagállamokba.

agrotrend.hu/www.allattenyesztok.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés