Gazdálkodás
Ezek az agrártárgyú törvények 2025. január 1-től változnak
Elfogadta az Országgyűlés az egyes agrártárgyú törvények módosításáról szóló T/9715-ös számú törvényjavaslatot. A javaslatok kidolgozásában a NAK és a MAGOSZ is aktív szerepet vállalt, felhasználva a gyakorlati visszajelzéseket. -írja a nak.hu.
A módosítások érintik – többek között – a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvényt (a továbbiakban: Fftv.) és az azzal összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvényt (a továbbiakban: Fétv.).
A termőföld adásvételt érintő változás, hogy a jövőben nem kell kifüggeszteni a szerződést, ha a 3 éve tulajdonostárs egy másik tulajdonostársát vásárolja ki és ezáltal csökken a tulajdonosok száma az ingatlanban.
Fontos, hogy ha a szerződéskötést megelőző 3 évben telekalakítás történt, akkor erre nincs lehetőség. Eddig az elővásárlási jog gyakorlása nélküli „kivásárlásra” csak akkor volt lehetőség, ha ezáltal teljesen felszámolták az osztatlan közös tulajdont és egy tulajdonosa lett az egész földnek. A jövőben tehát az adásvételben nem érintett többi tulajdonostárs a vásárlásról majd csak a tulajdonjog bejegyző határozatból szerez tudomást, a hirdetmények között nem lesz ott a szerződés.
Közel másfél éve van lehetőség az első 10 hektár földtulajdon kedvezményes megszerzésére úgy, hogy -bizonyos feltételek teljesülése esetén- nem kell kifüggeszteni az adásvételi szerződést. Itt történt egy pontosítás: ha egybefoglalt vételáron, vagyis több földrészletet vásárolnak, akkor a szerződésben szereplő valamennyi területnek meg kell felelnie az előírásoknak. Továbbá korlátozást jelent, hogy a jövőben csak 1/1-es tulajdonban lévő földet lehet így megszerezni és olyat, ami nem áll harmadik személy használatában.
A szerződések jóváhagyási procedúrájában új szabály és a földhivatalok, valamint a Kamara közti párbeszédet hivatott elősegíteni az a rendelkezés, ami előírja, hogy
„a mezőgazdasági igazgatási szerv a helyi földbizottsággal rövid úton” konzultáljon, ha a kamarai állásfoglalás értékelése során, az abban foglaltaktól eltérő megállapításra jut.
Ezt az előírást egy, a közelmúltban született kúriai jogegységi határozat indokolta, ami tulajdonképpen arról szól, hogy amikor a Kamara nem támogató állásfoglalást bocsát ki és a Fftv. 27. § (1) bekezdés alapján a földhivatalnak megtagadó döntést kell hoznia, a hivatalnak kötelező megvizsgálni a Kamara állásfoglalását, hogy az az alkotmányos követelményeknek és törvényi előírásoknak megfelel-e és ha azt tapasztalja, hogy nem, akkor köteles a Kamarát felhívni – akár többször is – a jogszerű állásfoglalás kiadására.
Arról, hogy a tulajdonszerzés és a földhasználat tekintetében még milyen módosításokra számíthatunk, a Növényvédőszer korábbi cikkeiben ITT és ITT találhatók.
agrotrend.hu / Növényvédőszer