Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Gazdálkodás

Természet

Dr. Orlóci László: érdekességek a csalánról és történetéről

Dr. Orlóci László, az ELTE Füvészkertjének igazgatója ez alkalommal a csalánról oszt meg érdekes történeteket a múlttól a jelenig. Az Urtica nemzetség a Csalánfélék (Urticaceae) családba tartozó növényfajok. Sokuknak van csípős szőrzetképlete, de elsősorban két faj az, amely hazánkban is elterjedt és általánosan használt.  Az Urtica általános név a latin „csípés” szóból származik.

A csípőssége miatt ritkán eszik a növényevők, de menedéket nyújtanak a rovaroknak. A rostjait hagyományosan az emberek használták, és zöldjéből ételeket is készítenek. A csalán egy lágyszárú évelő faj, általában 10-150 cm magasságra nő meg. A föld alatt rizómáival terjed. Száruk gyakran négyszögletű. 1874-ben Collioure -ban (Dél- Franciaország) Charles Naudin francia botanikus felfedezte, hogy a 24 órán át tartó erős szél egy egész hétre ártalmatlanná teszi a csalán szúrós szőreit.

Forrás: pixabay.com

A két leggyakoribb hazai faja az Urtica dioica és az Urtica urens. Az Urtica dioica, más néven közönséges vagy nagy csalán, bármilyen nedves élőhelyen megtalálható, világszerte elterjedt. Az Urtica urens, közismert nevén törpe csalán egynyári faj. Az Antarktiszon kívül a világ összes kontinensére betelepült.

Általában a közönséges vagy nagy csalánt használjuk, mivel ez évelő, minden évben megújul.  A fiatal levelek ehetőek, levélzöldségként, főzelékhez, püréhez is használhatók. Az íze a spenóthoz hasonló, ha megfőzzük. Hagyományosan, Erdélyben főzeléket is főznek belőle. Szezonja kora tavasszal van, amikor más élelmiszernövények még alig fellelhetők és alkalmazhatók. A fiatal leveleit, még zsenge hajtásait vízbe áztatjuk, megfőzzük. A csípős hatóanyag eltávozik a növényből, így gond nélkül fogyasztható.

A hagyományos gyógyászatban már a 10. századtól azt gondolták, hogy olyan anyagokat tartalmaz, amely elősegíti a laktációt, valamint a csípőssége reuma kezelésére is alkalmas. 2000-ben egy tanulmány kimutatta, hogy valóban, a csalánterápia hatékony az ízületi fájdalmak enyhítésében. Az organikus gazdálkodásban a csalánkivonat általánosan használt és az Európai Unióban engedélyezett rovar-, gomba- és atkaölőszer.

Veteményeskertünkben számos felhasználási területe ismert. A hasznos rovarok megóvásában, valamint a talaj termékenységének biztosításában igen hatékony. Olyan nitrogéntartalmú vegyületeket állít elő, amely alkalmassá teszi a komposzt érlelésének gyorsítására, valamint folyékony trágya használatára is. A növény jelenléte a talaj magas nitrogéntartalmára is figyelmeztet.

agrotrend.hu / Növényvédőszer

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés