Fókuszban
Gazdálkodás
Az idei év a kitartó dohánytermesztőknek kedvez
A dohány érzékeny növény, ezért kiültetni a szabadba csak májusban a fagyosszentek után lehet, addig a fólia védelmében nevelődik a palánta. Az országban termesztett dohánynak több, mint a 90 százaléka Szabolcsban található, de ez így volt korábban is, amikor még többen foglalkoztak ezzel a növénnyel. Akkor is ebben a megyében volt a legtöbb termesztő. A termelői kedv nem nevezhető rossznak 2025-ben sem, hiába változtak meg a körülmények.
Minden kézimunka igényes ágazatra elmondható az, hogy a lehetőségei korlátozódtak, így igaz ez a zöldség- és gyümölcstermesztésre, de erre a sorsra jutott a dohánytermesztés is. Az ország egyik legismertebb gazdálkodója, Kocsis Miklós ófehértói tapasztalatairól beszámolva azt mondta, hogy a felére esett vissza a termésszint. 20 évvel ezelőtt – az uniós csatlakozás idején – 5800 hektáron termesztettek dohányt, míg két évvel ezelőtt csak 2500 hektáron gazdálkodtak és tavaly volt az első év, amikor ismét növekedett a termőterület. Jelenleg 2700 hektár a terület és nem várható újabb visszaesés.

Forrás: pixabay.com
Javában tart a dohánypalánták nevelése, a magokat tőzeggyapottal megtöltött nikecell tálcákba géppel vetettük bele, és vízkultúrás palántanevelés történik fóliaházban. Nekünk már csak Virginia dohányunk van, a Burley dohányt kézzel kell felfűzni és kötözni és a nap szárítja le, a Virginia dohányt pedig szárító pajtákba tesszük és gáz, valamint áram segítségével szárítjuk ki mesterségesen -foglalta össze az aktuális teendőket Kocsis Miklós, aki 120 hektáron termeszt idén dohányt, amelynek a gondozása rendkívül sok munkaerőt igényel.
Víz nélkül ez sem éri meg
A termesztők biztonságát a szerződéses árak garantálják, amit a két felvásárló vállalattal előre megbeszélnek, viszont a költségeket nem látják előre, mert a gázt a tőzsdéről vásárolják, és nem tudni, hogy fél évvel később mennyi lesz a gáz ára. Ugyanez igaz az áramra is, mert nem lehet előre tervezni a műtrágya árát sem most tavasszal, vagy később. A munkabérek emelkedése is változik. Az előbb említett áram nem csak a szárításhoz kell, hanem az öntözéshez is. Aki komolyan termeszti a dohányt, az csak öntözve tud termelni ezeken a kevés aranykorona értékű talajokon, de óriási inputanyag költsége van a dohánynak.
Kocsis Miklós azt is hozzátette, hogy az árbevétel elérheti a 4-5 millió forintot hektáronként, de ennek a 80 százalékát be is kell fektetni. A termelők ma már örülnek, ha 20 százalék haszon marad rajta, de tavaly még ez a 20 százalék sem volt meg, ezért a 10 százalékkal kellett beérniük.