Gazdálkodás

Az Európai Bizottság 120 millió eurós támogatást javasol az időjárás sújtotta gazdáknak

Az Európai Bizottság 119,7 millió euró elkülönítését javasolta az agrártartalékból, hogy közvetlenül támogassa azokat a bulgáriai, németországi, észtországi, olaszországi és romániai gazdálkodókat, akiket tavasszal és kora nyáron kivételesen kedvezőtlen időjárási események érintettek.

A Bizottság 10,9 millió eurót javasolt Bulgáriának, 46,5 millió eurót Németországnak, 3,3 millió eurót Észtországnak, 37,4 millió eurót Olaszországnak és 21,6 millió eurót Romániának.

Forrás: pixabay.com

Ez hozzájárul a gazdák termésveszteségének és az ebből eredő jövedelemcsökkenésük kompenzálásához. A ma bemutatott összegek az EU szolidaritásának jelei az érintett gazdákkal, amelyet akár 200%-kal is kiegészíthetnek a nemzeti források.

Elfogadás után a nemzeti hatóságoknak 2025. április 30-ig kell kiosztaniuk ezt a támogatást, és biztosítaniuk kell, hogy a gazdák legyenek a végső kedvezményezettek. Az érintett tagállamoknak 2024. december 31-ig kell értesíteniük a Bizottságot az intézkedések végrehajtásáról, különösen az egyedi támogatás megadására használt kritériumokról, az intézkedés tervezett hatásáról, a havi lebontású kifizetési előrejelzésekről, valamint a nyújtandó kiegészítő támogatás szintjéről. Az értesítésnek tartalmaznia kell azokat az intézkedéseket is, amelyek a versenytorzítás és a túltámogatás elkerülésére irányulnak.

A Bizottság javaslatáról minden tagállammal egyeztetnek, mielőtt döntést hoznak a Közös Piacszervezési Bizottság október 7-i ülésén.

A nyár második felében más tagállamok gazdái is szélsőséges időjárási eseményekkel szembesültek. A Bizottság megvizsgálja, hogy ezek a károk is indokolják-e az EU szolidaritását.

Háttér

A 2023-2027-es Közös Agrárpolitika (KAP) része egy legalább 450 millió eurós agrártartalék, amelyet piaci zavarok vagy kivételes események esetén lehet aktiválni, amelyek a termelést vagy az elosztást érintik. Az agrártartalék aktiválásához a tagállamoknak jelentést kell küldeniük a Bizottságnak, amelyben alátámasztják kártérítési igényeiket és bemutatják a kivételes időjárási esemény vagy egészségügyi intézkedés által okozott károk felmérését.

2024 első felében szokatlanul magas hőmérsékleteket és példa nélküli szárazságot jegyeztek fel Olaszország déli részén és szigetein, amely a gyümölcs- és zöldségtermesztést, a bortermelést és a szántóföldi növényeket érintette. Bulgáriát szintén aszály sújtotta nyáron, különösen a kukoricát és a napraforgót érintve. Júliusban Romániát hőhullámok, aszály, valamint heves viharok és jégeső sújtotta, amely károsította a szántóföldi növények és olajos magvak termelését.

Németország egyes részein áprilisban fagy károsította a gyümölcsösöket és szőlőültetvényeket, miután márciusban enyhe hőmérsékletek miatt megindult a növekedés. Észtország rendkívüli időjárási ingadozásokkal szembesült, a decemberi és januári fagyos időszakoktól a márciusi szokatlanul meleg hőmérsékletekig, amit később fagy és jégeső követett, majd nyáron intenzív esőzések és áradások. Ez kedvezőtlenül érintette a növénytermesztést, különösen a burgonyát, a repcét, a gyümölcsöket és zöldségeket.

Júliusban az agrártartalék egy részét már odaítélték Ausztriának, Csehországnak és Lengyelországnak, amelyeket hasonló kedvezőtlen időjárási események érintettek, valamint Portugáliának, amely komoly piaci zavarokkal szembesült a bortermelők esetében.

agrotrend.hu / Európai Bizottság

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés