Gazdálkodás
Az erdősítés támogatott, de kihívásokkal küzdenek a facsemete-termelők
A klímaváltozás a facsemeteszezont is megrövidíti, miközben a termelők azzal is küzdenek, hogy az erdészeti támogatásoknál nem kezelik külön az olcsóbb, makkal történő erdősítést, így ők ezekből kevésbé tudnak profitálni.
A facsemeték piaca Magyarországon nem túl nagy, nem is nagyon vagyunk reflektorfényben, amit a támogatási kérdéseknél azért néha érzünk – mondta a Világgazdaságnak Farkas Pál, az Erdészeti és Energetikai Szaporítóanyag Terméktanács (EESZT) ügyvezetője. Az erdősítés fontos kérdés, és azt azért az Agrárminisztériummal folytatott tárgyalásokkal sikerült elérniük, hogy a csemetékre és géptámogatásra is jusson mintegy kétmilliárd forint forrás, amiből mintegy 1,5 milliárdot sikerült felhasználniuk.
Az ügyvezető szerint a 480 tagot számláló EESZT zömében kistermelő tagjainak – akik a „kert végében nevelnek valamennyi akácot” – az 50 százalékos önrész magas volt, a nagy erdészetek pedig a kiírásnak megfelelő gépekkel már fel voltak szerelve. Ez a friss támogatási forrás persze ettől függetlenül jól jött az ágazatnak.
Az utolsó elérhető statisztika szerint egyébként a hazai facsemete-előállítás 2022-ben 196 millió darab volt, amelynek a zöme a hazai piacon talált vevőre. A magyar piac pedig akkor élénkül meg, amikor kiírnak egy erdőtámogatási vagy erdősítési pályázatot. Legutóbb azonban a csemetekertesek ebből viszonylag keveset tudtak profitálni, mert a kiírás szerint a makkal való erdősítésre ugyanannyi támogatás járt, mintha csemetével történt volna az erdőtelepítés. A makk pedig értelemszerűen olcsóbb, mint a facsemete, a pályázóknak tehát jobban megérte, ha makkal erdősítettek. Az EESZT egy ideje próbálja elérni, hogy a támogatásnál legyen különbség, a csemete ugyanis nyilvánvalóan több hozzáadott értéket tartalmaz, mint az erdőben összeszedett makk.
Ez a próbálkozás sikertelen volt, így a legutóbbi támogatásnál is az történt, hogy mivel a legtöbben megpróbálták a lehető legolcsóbban kihozni az erdősítést, így a makkot választották. Volt is olyan év, amikor ez felvitte a makk árát, a 300-400, esetleg 600 forint helyett 1200 forintért lehetett venni egy kilót, de még így is olcsóbb volt a csemetés erdősítésnél.
Ekkor pedig ott boldog, boldogtalan nekilátott makkot gyűjteni, és bár az ide beérkezett makkok gyenge minőségűek voltak, mégis azt használták fel az erdősítéshez. Idén viszont visszaállt az ár a normál szintre, ugyanis jó volt a hazai makktermés Magyarországon, és itt is beindult a makkgyűjtés. Az EESZT várja a következő pályázatot, aminek a társadalmi vitája az ígéretek szerint hamarosan elkezdődhet, de ez az őszi szezont már nem fogja befolyásolni.