Gazdálkodás

Átalakulóban a hazai zöldségtermesztés

Óriási és látványos átrendeződés figyelhető meg a hazai zöldségtermesztésben: amíg közkedvelt növényeknek – köztük elsősorban a burgonyának, zöldborsónak, csemegekukoricának – folyamatosan csökken a vetésterülete, közben a gazdálkodók keresik a lehetőséget és a kitörést más növényekben. Ezek közé tartozik a cékla, amely az elmúlt tíz év alatt igazi sikernövénnyé változott, hiszen megközelítőleg – a másodvetésekkel egyetemben – lassan eléri a vetésterülete a 400 hektárt.

Forrás: pixabay.com

Ezt a folyamatot csak erősítik a fogyasztói igények is, mivel a cékla utáni kereslet megnövekedett – természetesen feldolgozott formában. Emiatt a gyümölcslégyártók és forgalmazók elkezdtek vegyes gyümölcsleveket is készíteni: az alma mellett kiválóan megfér a cékla, de közben a friss piaci fogyasztás is elkezdett felfutni. Varga István, a FruitVeB Magyar Zöldség- és Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szántóföldi zöldség termesztéséért felelős alelnöke röviden ezt úgy összegezte, hogy a cékla lett az új szuperélelmiszer, ami sok oldalú és kivállalóan illeszkedik a korszerű és divatos étrendbe, és ami kiemelten fontos, hogy olcsó.

-2021 és 2022 között majdnem ötven százalékkal nőtt a cékla termőterülete és semmi másnak nem gyarapodott ilyen mértékben. Ezzel szemben folyamatosan veszít pozíciójából a káposzta, amelynek elaprózódott a termelése. Napjainkban a 16-20 hektár már nagynak számít, mivel nincs olyan koncentrált értékesítés, vagy kereskedői szervezet, amely a kiskereskedelmi láncsok felé ezt a feladatot teljesítené. Mindenki maga próbálja ezt megoldani. A káposztafélék elég érdekes teljesítményt produkáltak, hiszen volt egy időszak, amikor a karfiolnak kiugróan magas ára volt és megnőtt iránta a kereslet Hollandiából, vagy akár a környező országokból, Szlovákiából, Lengyelországból –összegezte Varga István.

A káposzták minősége továbbra is megfelelő,  de voltak olyan érési csoportkörbe tartozó káposzták, amelyek nem értek be időben, de összességében a káposzta termesztése kifizetődő még akkor is, ha csökkent irántuk a kereslet. A teljes termőterület megközelítőleg 4000 hektár volt 4-5 évvel ezelőtt, ma pedig éves szinten 3-4 százalékos a csökkenés. Ennek oka elsősorban a szétaprózódásban keresendő. Amit korábban kis termőterületnek mondtunk, tehát 5-15 hektárnak, az mai léptékkel számolva nagynak számít.

A másik kiemelt és fontos őszi növényünk a torma, amely idén rekordbevételt hozott a gazdáknak: minimum tíz százalékos termés kiesés tapasztalható a tavaly évhez viszonyítva.

Gergely János, a Hungarotorma Kft. ügyvezető igazgatója szerint az áremelkedés mögött legfőképp a külföldi feldolgozók készletcsökkenése áll. Hozzátette: a tavaly év betakarítása után volt olyan nagy cég, amelynek éppen elegendő mennyiségű nyersanyag jutott. Most azért is van egy jelentősebb érdeklődés a torma iránt, hogy ne járjanak úgy azok a cégek, mint tavaly, hogy nem tudnak nyersanyagot venni, mint amennyire szükségük van. Idén a tormáért soha nem látott pénzt. kilónként 800 forintot adnak.

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés