Állattenyésztés
Újabb szlovákiai szarvasmarhatelepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás
Amit vasárnap délután még csak gyanítottak, az hétfőre beigazolódott: újabb szlovákiai szarvasmarhatelepen ütötte fel a fejét a ragadós száj- és körömfájás. A cseh határhoz közeli detrekőcsütörtöki telepen 3500 tehenet tartanak, ami az ország egyik legnagyobb tejgazdasága. A farmra egy olyan személy vihette be a fertőzést, aki korábban a magyarországi Levélen található, ugyancsak fertőzött telepen is járt.
Baka, Lúcs, Csiliznyárad és Medve után az ötödik szlovákiai szarvasmarhatelepen is felütötte a fejét a ragadós száj- és körömfájás. Az erdőháti régióban található detrekőcsütörtöki fertőzött farmról elsőként Marek Výborný cseh mezőgazdasági miniszter számolt be, aki egy vasárnap délutáni bejegyzésben írt arról a közösségi oldalán, hogy a cseh határtól mindössze 50 kilométerre fekvő gazdaságban is felütötte a fejét a kór. A szlovák hatóságok ekkor még cáfolták a cseh tárcavezető információit, később azonban elismerték, hogy egy újabb, az eddigieknél jóval nagyobb telepre is bejutott a betegség. A tehenészet a dán FirstFarms tulajdonában van, és az ország egyik legnagyobb tejgazdasága, ahol 3500 tehenet tartanak.

Forrás: pixabay.com
Richard Takáč földművelésügyi miniszter vasárnap este a válságstáb ülését követően elmondta, a detrekőcsütörtöki farmra egy olyan személy vihette be a fertőzést, aki korábban a levéli telepen is járt Magyarországon, ahol a múlt héten szintén kimutatták a betegséget.
A szóban forgó személy valószínűleg március 17. környékén járt az erdőháti farmon. Ekkor azonban még a levéli telepről sem lehetett tudni, hogy fertőzött, mivel a látogatás idején a betegség még a lappangási szakaszban volt.Jelenleg azt vizsgálják, hogy az inkubációs idő alatt szállítottak-e állatokat más telepekre, valamint azt, hogy a farmon megforduló személyek milyen egyéb gazdaságokat látogattak. Richard Takáč szerint az, hogy a fertőzés az erdőháti farmra Magyarországról és nem a csallóközi, már érintett telepekről került át, azt mutatja, hogy a Dél-Szlovákiában bevezetett intézkedések hatékonyak voltak.
A vírus terjedésének csökkentése érdekében hétfőn elkezdődött az Erdőháton található farm állatainak beoltása. Ennek ellenére az ottani állományt is le kell ölni, a folyamat várhatóan kedden elkezdődik. Az állatok nagy mennyiségére való tekintettel újabb területeket keresnek a tetemek elhantolására. A lehetséges helyszínek egyelőre még nem ismertek.
A négy dél-szlovákiai gazdaságban leölt tehenek egy részét a zsolnai tetemégetőbe szállították, illetve a lévai katonai gyakorlótéren temették el.A válságstáb továbbra is azon az állásponton van, hogy a fertőzött nagygazdaságok három kilométeres körzetében a betegségre fogékony összes háztáji állatot is le kell ölni.
A szlovák kormány hétfőn rendkívüli ülést tart, melynek célja a szükséges intézkedések meghozatalának felgyorsítása. A kabinet ezen kívül további erőforrásokat akar mozgósítani a vírus terjedésének megállítására. A cseh-szlovák határszakaszon szigorodni fognak az ellenőrzések, az átkelőkön fertőtlenítőkapukon kell áthaladniuk a járműveknek.
agrotrend.hu / Infostart