Állattenyésztés

Tovább zsugorodik az európai sertéspiac

Az ASP-től mentes, biztos export sertéshús piacokkal rendelkező Európa sajnos már a múlté. Az EU  korábban a termelésének több mint tizedét (13%-át) exportálta elsősorban Kínába, Dél-Koreába, Hongkongba, Japánba és Szingapurba. A külpiacok visszaesése mellett a belső kereslet is csökkent az utóbbi években. A nagy kérdés, hogy ez az ágazati depresszió meddig folytatódik és ebből a folyamatból a magyar sertéságazat vajon tud-e profitálni. 

CSÖKKENŐ SERTÉSÁLLOMÁNY ÉS VÁGÁS SZÁMOK
Tavaly év elején, de még nyáron is többen arról írtak, hogy a sertéságazat lehet a 2023-as év nyertese. Ha a minden eddiginél magasabb élőállat-felvásárlási árakat, valamint a takarmány- és energai költségek csökkenését nézzük, ez igaz is lehetne. Ennek ellenére folyamatosan csökken a hízó előállítás és emiatt a vágások száma (-8,5%) és a sertésállomány (-15%).

Százalékos arányban a legnagyobb „vesztes” Dánia, ahol a tavalyi 6% feletti csökkenés után újra csaknem 20%-kal csökkent a vágásszám egy év alatt , de – ha Görögország mértékében elhanyagolható vágásszámnövekedését figyelmen kívül hagyjuk – minden tagállamban csökkent a levágott sertések száma.

Forrás: pxhere.com

LÁTVÁNYOS A NÉMET TERMELÉS VISSZAESÉSE
Különösen látványos a vágásszámok visszaesése az unió korábbi legnagyobb termelője és exportőre, Németország esetében. Az elmúlt három évben nem volt olyan hónap, amelyben a havi vágásszámok ne maradtak volna el az előző év számaitól. A németek nem titkoltan elkötelezték magukat az állomány csökkentése mellett: 2030-ig drasztikusan, a korábbinak szinte a felére akarja a kormány csökkenteni a sertésállományt. A többi állattenyésztési ágazatnál is a leépítés a cél.

ÉLESEDŐ VERSENY VÁRHATÓ
Sokan úgy reagálnak az európai, különösen a német állománycsökkenésre, hogy az jó hír lehet a hazai sertéstartóknak, hiszen csökken a (túl)kínálat az uniós piacon, ez pedig jó hatással lesz a hazai árakra. Nem vitatva a kínálati eltolódás hatását az árakra, óva intünk mindenkit attól, hogy azt gondolja, mostantól könnyebb lesz! A német ágazat átalakulásának rostáján vélhetően a hazai átlagnál jóval hatékonyabb, állatjóléti és járványvédelmi szempontból szigorúbb előírásoknak megfelelő cégek fognak fennmaradni. Ha nem figyelünk, és nem készülünk fel ezekre a változásokra, akkor a hazai ágazat számára öt év múlva a jelenleginél nehezebb versenyben kell majd helytállnia. Nem biztatnánk ezért senkit azzal, hogy az uniós termelés korábban bemutatott nagyméretű csökkentése már garantálja a következő évek egyensúlyát és nyugodt fejlődését.

2023 első 8 hónapjában ötödével csökkent az EU sertéshúsexportja.

agrotrend.hu / allattenyesztok.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés