A szakmai tájékoztató ide kattintva érhető el. 

Forrás: pixabay.com

Az állattenyésztési ágazatokat segítő agrártámogatási rendszer legfontosabb alappillérei a termeléshez kötött támogatások, illetve a specifikus állatjóléti vagy génmegőrzési tevékenység támogatását célzó intézkedések.

Az uniós forrásból finanszírozott, állatalapú közvetlen és vidékfejlesztési támogatások esetében elvárás az állatok azonosítására és nyomon követésére vonatkozó szabályok betartása. Az ezzel kapcsolatos ellenőrzéseket a Magyar Államkincstárnak (a továbbiakban: Kincstár) a benyújtott kérelmek mindegyike esetében el kell végeznie. Az Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszeren (ENAR) keresztül nem csak az állatokra vonatkozó kötelező bejelentések tényét kell vizsgálni a támogatások kifizetéséhez (ami a 2015-2022. közötti gyakorlat volt), hanem azt is, hogy ezek a bejelentések az előírt határidőn belül történtek-e meg.

Tekintettel az ezzel kapcsolatban tett európai uniós audit megállapításokra, valamint a késett bejelentések miatti jelentős számú elutasításra, az elmúlt időszakban több lépés történt a gazdálkodók segítésére, ezáltal a kockázatok csökkentésére.

A Közös Agrárpolitika (KAP) új ciklusában, 2023-tól az egységes kérelem benyújtása során – a területalapú támogatásokhoz hasonlóan – a Kincstár által előzetesen kitöltött, úgynevezett megszemélyesített kérelmek segítik az igénylőket. A kérelmezési felületen olyan állatok nem jelennek meg, amelyek az ENAR-ban késett bejelentéssel érintettek. Ez az ügyfelek adminisztratív terheinek csökkentése mellett a hibázás és a későbbi szankciók lehetőségét is csökkenti. A helyes megszemélyesítés és egyben a támogatás maradéktalan igénybevételének feltétele, hogy az ENAR és a Tenyészet Információs Rendszer (TIR) adatbázisaiban elérhető adatok hibátlanul, az előírt határidőn belül bejelentésre kerüljenek.

Élve azzal a lehetőséggel, hogy az új támogatási rendszerben a szankciós szabályok megállapítása tagállami hatáskörbe került, Magyarország eltörölte az egyik évben történt mulasztás miatt a következő évekre áthúzódó szankciók rendszerét és enyhébb szankciós szabályokat alkalmaz.

2024-ben az egységes kérelem benyújtása előtt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (a továbbiakban: Nébih) adategyeztetést folytatott le a szarvasmarhát, juhot és kecskét tartó gazdaságokkal az ENAR-ban lévő adatok áttekintése és javítása céljából. Ennek célja ugyancsak az állatlétszámhoz kötött támogatások problémamentes lehívása és az uniós szabályokból eredő szankciók megelőzése volt. Az adategyeztetésekre évente sor kerül majd.

Az Európai Bizottságtól kapott hivatalos állásfoglalás alapján a 2024. évi egységes kérelem keretében benyújtott kérelmek esetében a támogatási feltételek szempontjából nem releváns ENAR-információk utólagos módosítása már nem számít késett jelentésnek, enyhébb szabályokat lehet alkalmazni. Ez konkrétan megjelenik a támogatási jogszabályokban, gyakorlati megvalósítása tekintetében azonban az átláthatóság növelésére van szükség.

agrotrend.hu / Agrárminisztérium