Állattenyésztés

Németország: sertéstartók premizálása

A Magyar Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetsége (MSTSZ) felkérésére az Agrárközgazdasági Intézet Nonprofi t Kft. (AKI) jelentést készített a sertéstartók premizálási gyakorlatairól az EU néhány tagországában. Háromrészes cikksorozatunkban e jelentésből közlünk részleteket. Az első részben a német országi, a másodikban a dániai premizálási módokat taglaljuk, míg a harmadikban összehasonlítjuk a jelentésben szereplő négy EU-tagország és Magyarország hízó sertés-felvásárlási árait, valamint jövedelmezőségi modellszámításokat mutatunk be, és következtetéseket vonunk le. /Megjelent a Magyar Állattenyésztők Szövetségének weboldalán./

A németországi vágó- és húsfeldolgozóiparban erőteljes konszolidáció zajlik a vágósertések szűkülő kínálata és az üzemeltetés magas költségei miatt. A két legnagyobb németországi vágóhíd, a Tönnies és a Westfleisch a vágásszám csökkenése ellenére az előző évihez képest növelni tudta piaci részesedését 2023-ban. A Tönnies üzemeiben csaknem 14 millió sertést vágtak 2023-ban (32 százalékos piaci részesedés), míg a Westfleischnál 6,5 milliót (15 százalékos részarány). A németországi vágóhidak kapacitásaik minél jobb kihasználása érdekében a 2022. évinél több vágósertést importáltak Hollandiából (+22 százalék) és Belgiumból (+57 százalék) 2023-ban, ugyanakkor kevesebbet Dániából (-22 százalék).

Forrás: pixabay.com

Sertésminősítés az AutoFOM-mal

A németországi vágóhidak többségénél 2016 eleje óta az AutoFOM-III rendszer szerint minősítik a sertéseket. Az AutoFOM-mal végzett mérés a vágási folyamat elején történik, ez a technológia kizárja az emberi tényezőt a minősítésből. A sertésenként mért értékekkel a készülék és a hozzá tartozó szoftver pontos becslést készít a hasított test és egyes részeinek tömegéről, összetételéről (pl. lapocka, karaj, sonka és hasaalja). A vágott testek AutoFOM alapú értékelése árazási sémák segítségével történik. Több vágóhíd esetében a sertéstartók kétféle árazás közül választhatnak. Az egyik a nyers húsrészekre (ún. Teilstückmaske), a másik pedig a hasított test színhústartalmára (MFA-Maske, Muskelfleischanteil) kialakított árazási módszer.

Növekvő színhústartalom a Tönniesnél

A Tönnies által közzétett árazási séma irányadó más németországi vágóhidak számára is, így amikor a Tönnies változtat, akkor a többiek is felülvizsgálják a saját árképzési metódusukat. Idén nyáron a bázisárhoz tartozó színhústartalom arányát 59 százalékról 60 százalékra emelték a Tönniesnél, így az ennél alacsonyabb színhústartalmú sertésekért kevesebbet fizetnek.

A teljes cikket a novemberi MÁL-ban olvashatják

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés