Állattenyésztés

Magyar Pásztorfórum, küzdelem a szakma jövőjéért

Bár a pásztorokra az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb figyelem vetül, ám ez nagyrészt fesztiválok, hagyományőrző színpadi rendezvények keretében nyilvánul meg, és nem, vagy csak érintőlegesen szól a szakma gazdasági és társadalmi kihívásairól. A 2023 őszén megszervezett I. Magyar Pásztorfórum fő célja e hiány pótlása, a szakma jövőjét alapvetően meghatározó kérdések megvitatása, konkrét lépések előkészítése volt.

Forrás: pixino.com

Magyarországon közel félmillió hektár olyan gyep található, amely nemcsak hogy legeltethető, de igényli is a legeltetést ahhoz, hogy természeti értékei fennmaradjanak. E gyepek megőrzéséhez speciális tudásra és speciális emberekre van szükség: például pásztorokra és természetvédőkre. Bár a hagyományos pásztorok száma rohamosan csökken, a társadalom – ezen belül a gyepgazdálkodási és a természetvédelmi szakemberek – egyelőre nem döbbent rá kellően, hogy a pásztorok munkája, jelenléte nélkül nem lehet majd e gyepeket fenntarthatóan hasznosítani és kezelni.

Az I. Magyar Pásztorfórumon, amit 2023. szeptember 29-én, Szolnokon tartottak, 24 tapasztalt pásztor és fiatal bojtár gondolkodott közösen a szakmájukat és annak jövőjét meghatározó kérdésekről.

A találkozó első szakaszában a maguk között, belső körben tanácskozó pásztorok átbeszélték a legfőbb kérdést: minek és hogyan kell megváltoznia hazánkban annak érdekében, hogy a napjainkban aktív pásztorok megmaradhassanak hivatásukban, illetve a fiatalok örömmel válasszák ezt a mesterséget? A jelenlévők egyhangúan az anyagi és az erkölcsi megbecsülést, valamint a szabadidő biztosítását vélték a legégetőbb problémának. A szakma általános fennmaradásához megfelelő fizetésre, kiszámítható munkáltatói környezetre van szükség.

A jelenlévők többsége szükségesnek vélte szakmai képzés indítását, illetve a munkakörnek a szakmajegyzékbe való felvételét, hogy a mezőgazdasági szakmák között hivatalosan is képviseltetve legyen a pásztorság. Felmerült egy országos pásztor-érdekképviseleti egyesület létrehozásásának lehetősége is.

A találkozó második szakaszában a pásztorok és döntéshozók nézőpontjainak egyeztetése zajlott. Az eseményen véleményt formáltak az Agrárminisztérium, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Hortobágyi és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a Tiszatáj Közalapítvány, a Hortobágyi Nonprofit Kht., a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Magyar Állattenyésztők Szövetsége szakemberei is.

Célzott támogatási programot véltek célszerűnek, valamint a szakmaközi szervezeteken belüli erőteljesebb megjelenést javasolták. Kimondták, hogy a pásztorok ma nem csupán a hústermelés résztvevői, hanem tájaink hagyományokra támaszkodó, innovatív fenntartói is, és ezért megkerülhetetlenek az éghajlatváltozás és az inváziós növények terjedésének megfelelő, új gyepkezelési módszerek kidolgozásában.

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés