Állattenyésztés
Madárinfluenza: Magyarországon regisztrálták eddig a legtöbb járványkitörést
A madárinfluenza gyorsabban terjed az EU-ban, mint tavaly, ami aggodalomra ad okot a szakértők körében. A betegség az elmúlt években világszerte több százmillió madár pusztulását okozta, és most félő, hogy a korábbi válságok megismétlődhetnek. Bár az EU-ban még nem mutatták ki emberekben vagy szarvasmarhákban, az Egyesült Államokban már igen, ami fokozza a járványveszélyt.
Az Európai Unióban a madárinfluenza terjedése felgyorsult az idei szezonban. Az Állategészségügyi Világszervezet adatai szerint augusztus 1-je és a múlt hét vége között összesen 62 kitörést jelentettek baromfifarmokon, főként az EU keleti részén. Ez jelentősen meghaladja a 2023-as év ugyanezen időszakában regisztrált hét esetet, bár elmarad a 2022 októberéig jelentett 112 járványkitöréstől.
Yann Nedelec, az Anvol francia szakmaközi baromfiágazati csoport igazgatója szerint a helyzet uniós szinten minden bizonnyal aggasztóbb, mint tavaly ugyanebben a szakaszban volt.
A madárinfluenza szezonális betegség, amely főként ősszel jelenik meg a vándormadaraknál, és tavasszal csökken az előfordulása. Terjedését elsősorban a fertőzött vadmadarak ürüléke és a fertőzött anyagok szállítása okozza.
Magyarországon regisztrálták a legtöbb járványkitörést az EU-ban a szezon kezdete óta, és az esetek száma az elmúlt hetekben gyorsan emelkedett. Lengyelországban, az EU legnagyobb baromfitenyésztő országában 1,8 millió madarat kellett elpusztítani a vírus miatt, ebből közel 1,4 milliót egyetlen gazdaságban, Sroda Wielkopolska városában – írja a Reuters hírügynökség.
Franciaország, amely a 2022-23-as időszakban súlyos veszteségeket szenvedett, de tavaly nagyrészt elkerülte a járványt, október közepén megerősítette a baromfifarmok körüli biológiai biztonsági intézkedéseket.
Az Egyesült Államokban a helyzet aggasztóbb: a vírus 14 államban közel 400 tejelő állományban terjedt el, és április óta 36 embernél mutatták ki. Közülük négyen fertőzött kereskedelmi tojástermelő farmon dolgoztak. A vírus emberekre és más emlősfajokra való átterjedése fokozza az aggodalmakat, hogy mutáció révén könnyen átvihetővé válhat emberek között, ami világjárványt okozhat.
agrotrend.hu / Portfolio