Állattenyésztés

Gazdálkodás

Jó a kanca támogatás, de az még jobb, ha időben kifizetik

A tradicionális lófajták tenyésztőinek elhivatottságára most nagy szükség van, hiszen ez az ágazat nagyon megérzi, ha baj van a gazdasággal. Jó hír az őshonos lótenyésztők számára, hogy januárban két évre ismét beadhatók az in situ kanca támogatási kérelmek és egy évvel meghosszabbították az ex situ mén támogatást.

Az időjárás mindig bizonytalan volt, de az utóbbi években egyre szélsőségesebb, ami a lótartónak is sok nehézséget okoz – hívta fel a figyelmet Bélley Márta a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetségének főtitkára. Amennyiben jó évünk lesz a takarmánytermeléshez, akkor a tavalyihoz képest az árak kedvezőbben alakulhatnak, de a korábbi szintre történő visszaállásra egyelőre nem számít.


Fotó: Erdenebayar Bayansan / Pixabay

A Magyar Lótenyésztők Országos Szövetségének (MLOSZ) és tagszervezeteinek fontos, hogy a vidékfejlesztési pillérből a tanácsadási támogatás jogcíme elérhető legyen. A költségvetési nehézségek miatt a kifizetésekben nagyobb csúszások vannak és több a bizonytalanság az őshonos VP támogatásoknál is – mutatott rá a nehézségekre a főtitkár.

Januárban újra be lehettt adni az őshonos kanca támogatási kérelmet a 2024 év végéig tartó időszakra.

 

Évente 700 euró kancánként

Az őshonos kancatámogatás újbóli meghirdetése 2 évre (2023-2024) és a fajlagos támogatási szint 40 százalékos emelése kancánként 700 euróra komoly segítség néhány tenyésztőnek, persze ha a pénz időben megérkezik – hangsúlyozta lapunknak Novotni Péter a Kisbéri-félvér Lótenyésztő Országos Egyesület ügyvezető igazgatója. A támogatások időben történő kifizetése Horváth Sándor szerint most különösen fontos, hiszen a lótenyésztőknek minden forintra szükségük van elsősorban a takarmány vásárláshoz. A Furioso-North Star Lótenyésztő Országos Egyesület elnöke azt is elmondta, hogy az ilyen nehéz időszakban a tenyésztők elkötelezettsége lehet a fajta túlélésének a záloga.

Mesterséges termékenyítéssel csökkenthetők a csikóelőállítás költsége.

Az lesz sikeres, aki gyorsabban alkalmazkodik a változó világunkhoz – emlékeztet Rombauer Tamás, a Magyarországi Arablótenyésztők Egyesületének elnöke. Az arab fajtacsoport lovai számára a szabad tartás elégséges, jelentős költséget takaríthatnak így meg. Egy kis populáció esetén fontos, hogy kevés, de jól örökítő ménektől származzon a csikók döntő hányada, hogy javuljon a minőség, amely elengedhetetlen feltétele a piacon maradásnak. Sajnos a mének nagy hányada néhány ménesre korlátozódik, a kancatartók az egész ország területén szórtan helyezkednek el. Már nincsenek tenyészkörzetek, ezért a fagyasztott és friss sperma használatának, szállításának és felhasználásának feltételein, a költségek csökkentésével lehet javítani.

Bővebben erről a MÁL januári számában olvashatnak.

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés