Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Állattenyésztés

Az adatok szerepe és jelentősége az állattenyésztésben

A különböző online felületeken megjelenő hirdetéseken olvasható a „telepapíros egyed” és a „rendezett papírokkal rendelkező egyed” megjelölés. A rendezett papír (okmány) talán nem oly nagy elvárás több mint 20 évvel az ENAR bevezetését követően. No, de nem is ezzel szeretnék foglalkozni, hanem, hogy mit is kellene érteni a telepapíros szlengen.

Forrás: pixabay.com

Véleményem szerint egy jó állattenyésztőnek nem csupán a szeme jó az állathoz, nem csupán van hozzá érzéke, hanem egyben adatmániás is, a szó jó értelmében. Természetesen ez az adatgyűjtő szenvedély nem korlátozódhat pusztán a származási adatokra, hisz kísérő vagy kiegészítő információk nélkül ezek csak korlátozott információt nyújtanak számunkra, ezért nagyon fontos a tenyésztők számára a minél sokoldalúbb (és természetesen pontos és hiteles) adatgyűjtés és rögzítés megvalósítása.

Termelés ellenőrzött tenyészetek

Adatok nélkül nem tudunk jó szakmai döntéseket hozni. Az adatgyűjtésben szerepet vállaló, adatot szolgáltató tenyészeteket nevezzük termelésellenőrzött tenyészeteknek. Mivel itt tudunk a származás mellé termelési adatot is kötni, az innen kikerülő állatokat nevezhetjük tenyészállatnak. Egyesületünk ezekre a tenyészetekre alapozza a tenyésztői munkáját. Az adatszolgáltatás egy része a különböző ENAR- és TIR-bejelentésekkel történik meg, míg más részüket (kettős állományok befejési adatai), az Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft., míg húshasznosítású állományok esetében az egyesület által működtetett W.Tarka tenyésztési program segítségével gyűjtjük.

Folyamatos fejlesztés a kulcs

Programozás alatt van a Magyartarka Párosítási Program, amelynek segítségével a lehető legoptimálisabb párosítást tudjuk majd elkészíteni, a tenyészet igényei szerint. Reményeink szerint a nyári bikanevelő párosítások alkalmával már tesztelni tudjuk a programot élesben is. A program egy eleme egy böngésző is, ahol a tenyésztő kollégák, a saját állományukhoz tartozó egyedek adatait, eredményeit tudják gyorsan és könnyedén megkeresni.

A genomikai vizsgálatok, s ezek eredményeire alapozott szelekció szép lassan írja át a jelen kor gyakorlati sémáit, a megvalósítást. Nagymértékben gyorsítja a genetikai előrehaladást, pontosabb és jobb párosításokat tudunk a segítségével végezni.

A genomikai vizsgálatok eredményét a párosításoknál már 2021 óta figyelembe is vesszük. Az alapelv azonban nem változik a párosítások, így a tenyészbika-előállítások során sem, mindig a legjobb nőivarú (és már nem csak tehén) egyedet hozzuk össze a legjobb tenyészbikával.

agrotrend.hu / Magyar Állattenyésztők Szövetsége

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés